Eleiciones al Congresu · 2023
Llanes
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33036.
- Más votada: PP
- Participación: 71,38 %
- Puestu 37 de 78 en participación
- 8077 votantes de 11.315 nel censu
En Llanes, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 3152 votos (39,53 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 2730 votos (34,24 %). La diferencia ente dambes foi de 422 votos (5,29 puntos).
La participación foi del 71,38 %: votaron 8077 de 11.315 electores del censu. Son 0,24 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 78 votos en blanco (0,98 % de los votos válidos) y 104 votos nulos (1,29 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Llanes, PP obtuvo 3,91 puntos más; PSOE, 0,14 puntos menos; SUMAR, 4,18 puntos menos, y VOX, 0,98 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 3152 | 39,53 % | +3,91 | |
| PSOE | 2730 | 34,24 % | -0,14 | |
| VOX | 1073 | 13,46 % | +0,98 | |
| SUMAR | 854 | 10,71 % | -4,18 | |
| PACMA | 29 | 0,36 % | -0,15 | |
| PCTE | 16 | 0,20 % | -0,06 | |
| PUM+J | 14 | 0,18 % | +0,06 | |
| FO | 11 | 0,14 % | -0,06 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 9 | 0,11 % | -0,27 | |
| RECORTES CERO | 4 | 0,05 % | -0,05 | |
| PUEDE | 3 | 0,04 % | 0,00 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Llanes
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Llanes foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
Evolución en Llanes
- 1977UCD · 38,3 %Participación: 78,8 %
- 1979UCD · 49,8 %Participación: —
- 1982PSOE · 45,0 %Participación: 77,0 %
- 1986PSOE · 48,8 %Participación: 70,3 %
- 1989PSOE · 51,2 %Participación: 73,8 %
- 1993PSOE · 48,7 %Participación: 81,2 %
- 1996PSOE · 47,8 %Participación: 80,1 %
- 2000PP · 48,7 %Participación: 75,4 %
- 2004PSOE · 48,2 %Participación: 78,0 %
- 2008PSOE · 50,4 %Participación: 78,6 %
- 2011PSOE · 38,0 %Participación: 74,5 %
- 2015PP-FORO · 34,9 %Participación: 71,3 %
- 2016PP-FORO · 40,2 %Participación: 69,8 %
- Abr. 2019PSOE · 36,4 %Participación: 73,7 %
- Pay. 2019PSOE · 36,8 %Participación: 64,2 %
- 2023PP · 39,5 %Participación: 71,4 %
Porcentaxe de votos en Llanes
- AP / CP / PP
- PSOE
- VOX
- UCD
- Foro
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- Ciudadanos
- PCE / IU
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 24,11 % (AP) | 7,59 % (CD) | 31,67 % (AP-PDP) | 34,11 % (AP-PDP-PL) | 31,00 % (PP) | 40,06 % (PP) | 43,42 % (PP) | 48,72 % (PP) | 44,65 % (PP) | 42,16 % (PP) | 37,16 % (PP) | 34,93 % (PP-FORO) | 40,19 % (PP-FORO) | 22,22 % (PP-FORO) | 25,99 % (PP-FORO) | 39,53 % (PP) |
| PSOE | 24,74 % (PSOE) | 31,54 % (PSOE) | 45,04 % (PSOE) | 48,82 % (PSOE) | 51,19 % (PSOE) | 48,70 % (PSOE) | 47,78 % (PSOE) | 43,16 % (PSOE-PROGR.) | 48,17 % (PSOE) | 50,39 % (PSOE) | 38,04 % (PSOE) | 30,79 % (PSOE) | 29,74 % (PSOE) | 36,43 % (PSOE) | 36,77 % (PSOE) | 34,24 % (PSOE) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,18 % (VOX) | 0,14 % (VOX) | 11,95 % (VOX) | 17,22 % (VOX) | 13,46 % (VOX) |
| UCD | 38,26 % (UCD) | 49,79 % (UCD) | 13,30 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 12,92 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 10,71 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 14,26 % (PODEMOS) | 15,07 % (UNIDOS PODEMOS) | 11,83 % (UNIDAS PODEMOS) | 10,04 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,05 % (C's) | Sin candidatura propia | 12,21 % (C's) | 11,59 % (C's) | 14,53 % (Cs) | 5,93 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 3,92 % (PCE) | 4,93 % (PCE) | 2,14 % (PCE) | 3,26 % (IU) | 4,44 % (IU) | 6,00 % (IU) | 6,69 % (IU) | 4,54 % (IU) | 4,23 % (IU-BA) | 3,99 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 7,07 % (IU-IX) | 5,27 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,26 % (CDS) | 10,17 % (CDS) | 9,93 % (CDS) | 2,47 % (CDS) | 0,11 % (UC) | 0,10 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos