Eleiciones al Congresu · 2023

Nava

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33040.

  • Más votada: PP
  • Participación: 70,89 %
  • Puestu 41 de 78 en participación
  • 3188 votantes de 4497 nel censu
Nava, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Nava, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 1144 votos (36,51 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 1062 votos (33,90 %). La diferencia ente dambes foi de 82 votos (2,61 puntos).

La participación foi del 70,89 %: votaron 3188 de 4497 electores del censu. Son 0,25 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 43 votos en blanco (1,37 % de los votos válidos) y 55 votos nulos (1,73 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Nava, PP obtuvo 0,89 puntos más; PSOE, 0,48 puntos menos; SUMAR, 1,58 puntos menos, y VOX, 1,34 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Nava
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP114436,51 %+0,89
PSOE106233,90 %-0,48
VOX43313,82 %+1,34
SUMAR41713,31 %-1,58
PACMA110,35 %-0,16
PCTE100,32 %+0,06
ASTURIAS EXISTE EV80,26 %-0,12
FO40,13 %-0,07
RECORTES CERO10,03 %-0,07
PUM+J00,00 %-0,12
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Nava

Evolución en Nava

  1. 1977UCD · 33,7 %Participación: 74,5 %
  2. 1979PSOE · 38,9 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 52,8 %Participación: 80,8 %
  4. 1986PSOE · 45,5 %Participación: 72,8 %
  5. 1989PSOE · 41,7 %Participación: 71,5 %
  6. 1993PP · 41,3 %Participación: 82,4 %
  7. 1996PSOE · 43,4 %Participación: 81,0 %
  8. 2000PP · 47,5 %Participación: 69,6 %
  9. 2004PSOE · 47,1 %Participación: 74,8 %
  10. 2008PSOE · 47,0 %Participación: 74,0 %
  11. 2011PP · 36,1 %Participación: 69,9 %
  12. 2015PP-FORO · 30,1 %Participación: 68,8 %
  13. 2016PP-FORO · 36,3 %Participación: 65,6 %
  14. Abr. 2019PSOE · 36,3 %Participación: 70,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 36,1 %Participación: 62,3 %
  16. 2023PP · 36,5 %Participación: 70,9 %

Porcentaxe de votos en Nava

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 24,64 %CD, 1979: 10,38 %AP-PDP, 1982: 35,32 %AP-PDP-PL, 1986: 36,87 %PP, 1989: 29,94 %PP, 1993: 41,29 %PP, 1996: 42,23 %PP, 2000: 47,54 %PP, 2004: 43,11 %PP, 2008: 42,82 %PP, 2011: 36,12 %PP-FORO, 2015: 30,06 %PP-FORO, 2016: 36,27 %PP-FORO, abril de 2019: 19,33 %PP-FORO, payares de 2019: 23,85 %PP, 2023: 36,51 %PSOE, 1977: 18,52 %PSOE, 1979: 38,86 %PSOE, 1982: 52,77 %PSOE, 1986: 45,52 %PSOE, 1989: 41,70 %PSOE, 1993: 41,23 %PSOE, 1996: 43,44 %PSOE-PROGR., 2000: 42,04 %PSOE, 2004: 47,14 %PSOE, 2008: 47,04 %PSOE, 2011: 27,84 %PSOE, 2015: 29,51 %PSOE, 2016: 28,72 %PSOE, abril de 2019: 36,32 %PSOE, payares de 2019: 36,14 %PSOE, 2023: 33,90 %FAC, 2011: 16,90 %VOX, 2015: 0,16 %VOX, 2016: 0,10 %VOX, abril de 2019: 11,11 %VOX, payares de 2019: 16,63 %VOX, 2023: 13,82 %SUMAR, 2023: 13,31 %PODEMOS, 2015: 20,37 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 20,63 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 14,48 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 12,72 %PCE, 1977: 6,03 %PCE, 1979: 6,83 %PCE, 1982: 3,26 %IU, 1986: 5,50 %IU, 1989: 9,14 %IU, 1993: 10,08 %IU, 1996: 10,02 %IU, 2000: 5,01 %IU-BA, 2004: 5,39 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 6,74 %IU-IX, 2011: 12,79 %IU-UPeC-IAS, 2015: 6,60 %C's, 2008: 0,03 %C's, 2015: 10,85 %C's, 2016: 10,88 %Cs, abril de 2019: 14,48 %Cs, payares de 2019: 5,24 %UCD, 1977: 33,66 %UCD, 1979: 36,22 %UCD, 1982: 4,87 %CDS, 1982: 1,86 %CDS, 1986: 9,00 %CDS, 1989: 14,85 %CDS, 1993: 3,02 %UC, 1996: 0,18 %UC-CDS, 2000: 0,12 %FACUNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASCsUCDUC-CDSPP 36,5 %PSOE 33,9 %VOX 13,8 %SUMAR 13,3 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Nava
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP24,64 % (AP)10,38 % (CD)35,32 % (AP-PDP)36,87 % (AP-PDP-PL)29,94 % (PP)41,29 % (PP)42,23 % (PP)47,54 % (PP)43,11 % (PP)42,82 % (PP)36,12 % (PP)30,06 % (PP-FORO)36,27 % (PP-FORO)19,33 % (PP-FORO)23,85 % (PP-FORO)36,51 % (PP)
PSOE18,52 % (PSOE)38,86 % (PSOE)52,77 % (PSOE)45,52 % (PSOE)41,70 % (PSOE)41,23 % (PSOE)43,44 % (PSOE)42,04 % (PSOE-PROGR.)47,14 % (PSOE)47,04 % (PSOE)27,84 % (PSOE)29,51 % (PSOE)28,72 % (PSOE)36,32 % (PSOE)36,14 % (PSOE)33,90 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia16,90 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,16 % (VOX)0,10 % (VOX)11,11 % (VOX)16,63 % (VOX)13,82 % (VOX)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia13,31 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia20,37 % (PODEMOS)20,63 % (UNIDOS PODEMOS)14,48 % (UNIDAS PODEMOS)12,72 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
PCE / IU6,03 % (PCE)6,83 % (PCE)3,26 % (PCE)5,50 % (IU)9,14 % (IU)10,08 % (IU)10,02 % (IU)5,01 % (IU)5,39 % (IU-BA)6,74 % (IU-B.A-LOS VERDES)12,79 % (IU-IX)6,60 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,03 % (C's)Sin candidatura propia10,85 % (C's)10,88 % (C's)14,48 % (Cs)5,24 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD33,66 % (UCD)36,22 % (UCD)4,87 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia1,86 % (CDS)9,00 % (CDS)14,85 % (CDS)3,02 % (CDS)0,18 % (UC)0,12 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos