Eleiciones al Congresu · 2023

Villaviciosa

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33076.

  • Más votada: PP
  • Participación: 71,07 %
  • Puestu 40 de 78 en participación
  • 8926 votantes de 12.560 nel censu
Villaviciosa, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Villaviciosa, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 3751 votos (42,43 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 2638 votos (29,84 %). La diferencia ente dambes foi de 1113 votos (12,59 puntos).

La participación foi del 71,07 %: votaron 8926 de 12.560 electores del censu. Son 0,07 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 78 votos en blanco (0,88 % de los votos válidos) y 85 votos nulos (0,95 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Villaviciosa, PP obtuvo 6,81 puntos más; PSOE, 4,54 puntos menos; SUMAR, 3,31 puntos menos, y VOX, 1,68 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Villaviciosa
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP375142,43 %+6,81
PSOE263829,84 %-4,54
VOX125214,16 %+1,68
SUMAR102411,58 %-3,31
PACMA390,44 %-0,07
ASTURIAS EXISTE EV240,27 %-0,11
PCTE110,12 %-0,14
FO80,09 %-0,11
PUM+J60,07 %-0,05
RECORTES CERO50,06 %-0,04
PUEDE50,06 %+0,02

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Villaviciosa

Evolución en Villaviciosa

  1. 1977UCD · 44,3 %Participación: 79,8 %
  2. 1979UCD · 48,0 %Participación: —
  3. 1982AP-PDP · 45,1 %Participación: 76,2 %
  4. 1986AP-PDP-PL · 45,7 %Participación: 70,6 %
  5. 1989PP · 39,6 %Participación: 69,0 %
  6. 1993PP · 52,9 %Participación: 76,5 %
  7. 1996PP · 56,4 %Participación: 77,4 %
  8. 2000PP · 60,5 %Participación: 70,3 %
  9. 2004PP · 57,5 %Participación: 73,5 %
  10. 2008PP · 53,3 %Participación: 73,4 %
  11. 2011PP · 41,4 %Participación: 69,0 %
  12. 2015PP-FORO · 38,9 %Participación: 67,8 %
  13. 2016PP-FORO · 45,7 %Participación: 66,1 %
  14. Abr. 2019PSOE · 29,1 %Participación: 70,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 29,7 %Participación: 62,1 %
  16. 2023PP · 42,4 %Participación: 71,1 %

Porcentaxe de votos en Villaviciosa

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 24,89 %CD, 1979: 17,67 %AP-PDP, 1982: 45,14 %AP-PDP-PL, 1986: 45,72 %PP, 1989: 39,64 %PP, 1993: 52,89 %PP, 1996: 56,44 %PP, 2000: 60,49 %PP, 2004: 57,51 %PP, 2008: 53,25 %PP, 2011: 41,44 %PP-FORO, 2015: 38,94 %PP-FORO, 2016: 45,72 %PP-FORO, abril de 2019: 23,75 %PP-FORO, payares de 2019: 28,53 %PP, 2023: 42,43 %PSOE, 1977: 19,17 %PSOE, 1979: 24,48 %PSOE, 1982: 33,52 %PSOE, 1986: 35,02 %PSOE, 1989: 38,20 %PSOE, 1993: 32,78 %PSOE, 1996: 34,03 %PSOE-PROGR., 2000: 28,40 %PSOE, 2004: 34,95 %PSOE, 2008: 38,46 %PSOE, 2011: 23,13 %PSOE, 2015: 20,81 %PSOE, 2016: 20,87 %PSOE, abril de 2019: 29,12 %PSOE, payares de 2019: 29,69 %PSOE, 2023: 29,84 %FAC, 2011: 21,52 %VOX, 2015: 0,29 %VOX, 2016: 0,36 %VOX, abril de 2019: 14,35 %VOX, payares de 2019: 19,65 %VOX, 2023: 14,16 %PODEMOS, 2015: 17,83 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 17,08 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 12,90 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 12,34 %SUMAR, 2023: 11,58 %UCD, 1977: 44,29 %UCD, 1979: 48,01 %UCD, 1982: 9,20 %C's, 2008: 0,05 %C's, 2015: 15,04 %C's, 2016: 13,45 %Cs, abril de 2019: 16,66 %Cs, payares de 2019: 5,87 %PCE, 1977: 3,13 %PCE, 1979: 3,35 %PCE, 1982: 2,14 %IU, 1986: 3,47 %IU, 1989: 4,12 %IU, 1993: 6,04 %IU, 1996: 5,67 %IU, 2000: 4,37 %IU-BA, 2004: 3,74 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 4,23 %IU-IX, 2011: 7,68 %IU-UPeC-IAS, 2015: 4,45 %CDS, 1982: 5,99 %CDS, 1986: 12,30 %CDS, 1989: 13,14 %CDS, 1993: 4,74 %UC, 1996: 0,31 %UC-CDS, 2000: 0,09 %FACUNIDAS PODEMOSUCDCsIU-UPeC-IASUC-CDSPP 42,4 %PSOE 29,8 %VOX 14,2 %SUMAR 11,6 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Villaviciosa
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP24,89 % (AP)17,67 % (CD)45,14 % (AP-PDP)45,72 % (AP-PDP-PL)39,64 % (PP)52,89 % (PP)56,44 % (PP)60,49 % (PP)57,51 % (PP)53,25 % (PP)41,44 % (PP)38,94 % (PP-FORO)45,72 % (PP-FORO)23,75 % (PP-FORO)28,53 % (PP-FORO)42,43 % (PP)
PSOE19,17 % (PSOE)24,48 % (PSOE)33,52 % (PSOE)35,02 % (PSOE)38,20 % (PSOE)32,78 % (PSOE)34,03 % (PSOE)28,40 % (PSOE-PROGR.)34,95 % (PSOE)38,46 % (PSOE)23,13 % (PSOE)20,81 % (PSOE)20,87 % (PSOE)29,12 % (PSOE)29,69 % (PSOE)29,84 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia21,52 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,29 % (VOX)0,36 % (VOX)14,35 % (VOX)19,65 % (VOX)14,16 % (VOX)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia17,83 % (PODEMOS)17,08 % (UNIDOS PODEMOS)12,90 % (UNIDAS PODEMOS)12,34 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,58 % (SUMAR)
UCD44,29 % (UCD)48,01 % (UCD)9,20 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,05 % (C's)Sin candidatura propia15,04 % (C's)13,45 % (C's)16,66 % (Cs)5,87 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU3,13 % (PCE)3,35 % (PCE)2,14 % (PCE)3,47 % (IU)4,12 % (IU)6,04 % (IU)5,67 % (IU)4,37 % (IU)3,74 % (IU-BA)4,23 % (IU-B.A-LOS VERDES)7,68 % (IU-IX)4,45 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia5,99 % (CDS)12,30 % (CDS)13,14 % (CDS)4,74 % (CDS)0,31 % (UC)0,09 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos