Eleiciones al Congresu · 2023
Cabranes
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33009.
- Más votada: PP
- Participación: 72,91 %
- Puestu 22 de 78 en participación
- 662 votantes de 908 nel censu
En Cabranes, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 224 votos (34,04 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 182 votos (27,66 %). La diferencia ente dambes foi de 42 votos (6,38 puntos).
La participación foi del 72,91 %: votaron 662 de 908 electores del censu. Son 1,77 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 8 votos en blanco (1,22 % de los votos válidos) y 4 votos nulos (0,60 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Cabranes, PP obtuvo 1,58 puntos menos; PSOE, 6,72 puntos menos; SUMAR, 7,60 puntos más, y VOX, 0,89 puntos más.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 224 | 34,04 % | -1,58 | |
| PSOE | 182 | 27,66 % | -6,72 | |
| SUMAR | 148 | 22,49 % | +7,60 | |
| VOX | 88 | 13,37 % | +0,89 | |
| PACMA | 3 | 0,46 % | -0,05 | |
| RECORTES CERO | 2 | 0,30 % | +0,20 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 2 | 0,30 % | -0,08 | |
| PCTE | 1 | 0,15 % | -0,11 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Cabranes
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en Cabranes foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
- PSOE
En 2023, Cabranes foi el segundu conceyu con menor porcentaxe de votos de PSOE: 27,7 % (34,4 % nel conxuntu de los residentes).
- SUMAR
En 2023, Cabranes foi el segundu conceyu con mayor porcentaxe de votos de SUMAR: 22,5 % (14,9 % nel conxuntu de los residentes).
Evolución en Cabranes
- 1977UCD · 56,3 %Participación: 73,0 %
- 1979UCD · 60,9 %Participación: —
- 1982AP-PDP · 42,0 %Participación: 63,9 %
- 1986AP-PDP-PL · 46,9 %Participación: 72,4 %
- 1989PP · 44,2 %Participación: 68,9 %
- 1993PP · 50,1 %Participación: 77,4 %
- 1996PP · 52,2 %Participación: 76,1 %
- 2000PP · 55,6 %Participación: 68,0 %
- 2004PP · 51,9 %Participación: 74,5 %
- 2008PSOE · 53,5 %Participación: 77,9 %
- 2011PP · 38,5 %Participación: 70,8 %
- 2015PP-FORO · 35,2 %Participación: 67,6 %
- 2016PP-FORO · 40,4 %Participación: 67,5 %
- Abr. 2019PSOE · 30,5 %Participación: 68,5 %
- Pay. 2019PSOE · 28,4 %Participación: 62,1 %
- 2023PP · 34,0 %Participación: 72,9 %
Porcentaxe de votos en Cabranes
- AP / CP / PP
- PSOE
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- Foro
- VOX
- UCD
- Ciudadanos
- PCE / IU
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 14,27 % (AP) | 4,76 % (CD) | 41,98 % (AP-PDP) | 46,91 % (AP-PDP-PL) | 44,19 % (PP) | 50,10 % (PP) | 52,24 % (PP) | 55,56 % (PP) | 51,86 % (PP) | 41,71 % (PP) | 38,46 % (PP) | 35,16 % (PP-FORO) | 40,39 % (PP-FORO) | 23,01 % (PP-FORO) | 23,99 % (PP-FORO) | 34,04 % (PP) |
| PSOE | 12,39 % (PSOE) | 24,20 % (PSOE) | 38,15 % (PSOE) | 38,27 % (PSOE) | 43,87 % (PSOE) | 41,47 % (PSOE) | 41,88 % (PSOE) | 31,11 % (PSOE-PROGR.) | 41,49 % (PSOE) | 53,50 % (PSOE) | 31,37 % (PSOE) | 27,36 % (PSOE) | 23,65 % (PSOE) | 30,46 % (PSOE) | 28,41 % (PSOE) | 27,66 % (PSOE) |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 22,49 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 19,90 % (PODEMOS) | 22,17 % (UNIDOS PODEMOS) | 20,14 % (UNIDAS PODEMOS) | 20,48 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,89 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,17 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 11,34 % (VOX) | 17,34 % (VOX) | 13,37 % (VOX) |
| UCD | 56,28 % (UCD) | 60,93 % (UCD) | 11,14 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 11,61 % (C's) | 11,82 % (C's) | 13,03 % (Cs) | 5,72 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 3,86 % (PCE) | 4,37 % (PCE) | 1,25 % (PCE) | 2,16 % (IU) | 3,28 % (IU) | 4,32 % (IU) | 4,91 % (IU) | 4,18 % (IU) | 3,59 % (IU-BA) | 3,63 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 8,45 % (IU-IX) | 4,48 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,37 % (CDS) | 7,46 % (CDS) | 6,34 % (CDS) | 2,11 % (CDS) | 0,00 % (UC) | 0,00 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos