Eleiciones al Congresu · 2023
Avilés
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33004.
- Más votada: PSOE
- Participación: 70,69 %
- Puestu 43 de 78 en participación
- 44.555 votantes de 63.026 nel censu
En Avilés, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 15.607 votos (35,36 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 14.737 votos (33,39 %). La diferencia ente dambes foi de 870 votos (1,97 puntos).
La participación foi del 70,69 %: votaron 44.555 de 63.026 electores del censu. Son 0,45 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 447 votos en blanco (1,01 % de los votos válidos) y 423 votos nulos (0,95 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Avilés, PP obtuvo 2,23 puntos menos; PSOE, 0,98 puntos más; SUMAR, 1,61 puntos más, y VOX, 0,58 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 15.607 | 35,36 % | +0,98 | |
| PP | 14.737 | 33,39 % | -2,23 | |
| SUMAR | 7282 | 16,50 % | +1,61 | |
| VOX | 5252 | 11,90 % | -0,58 | |
| PACMA | 270 | 0,61 % | +0,10 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 159 | 0,36 % | -0,02 | |
| PCTE | 152 | 0,34 % | +0,08 | |
| FO | 83 | 0,19 % | -0,01 | |
| PUEDE | 59 | 0,13 % | +0,09 | |
| PUM+J | 44 | 0,10 % | -0,02 | |
| RECORTES CERO | 40 | 0,09 % | -0,01 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Avilés
- 1977PSOE · 32,5 %Participación: 76,2 %
- 1979PSOE · 39,7 %Participación: —
- 1982PSOE · 56,8 %Participación: 84,5 %
- 1986PSOE · 49,1 %Participación: 74,1 %
- 1989PSOE · 41,4 %Participación: 72,2 %
- 1993PSOE · 39,2 %Participación: 78,8 %
- 1996PP · 39,3 %Participación: 79,1 %
- 2000PP · 45,3 %Participación: 70,2 %
- 2004PP · 43,1 %Participación: 75,3 %
- 2008PSOE · 47,2 %Participación: 74,0 %
- 2011PP · 35,5 %Participación: 71,3 %
- 2015PP-FORO · 28,3 %Participación: 72,6 %
- 2016PP-FORO · 33,0 %Participación: 69,4 %
- Abr. 2019PSOE · 32,9 %Participación: 74,3 %
- Pay. 2019PSOE · 33,1 %Participación: 66,6 %
- 2023PSOE · 35,4 %Participación: 70,7 %
Porcentaxe de votos en Avilés
- PSOE
- AP / CP / PP
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- VOX
- Foro
- PCE / IU
- Ciudadanos
- UCD
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 32,48 % (PSOE) | 39,66 % (PSOE) | 56,84 % (PSOE) | 49,13 % (PSOE) | 41,42 % (PSOE) | 39,23 % (PSOE) | 38,32 % (PSOE) | 35,77 % (PSOE-PROGR.) | 42,60 % (PSOE) | 47,17 % (PSOE) | 30,27 % (PSOE) | 22,74 % (PSOE) | 24,71 % (PSOE) | 32,89 % (PSOE) | 33,06 % (PSOE) | 35,36 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 11,52 % (AP) | 7,17 % (CD) | 25,93 % (AP-PDP) | 23,24 % (AP-PDP-PL) | 23,70 % (PP) | 33,85 % (PP) | 39,26 % (PP) | 45,26 % (PP) | 43,07 % (PP) | 40,56 % (PP) | 35,50 % (PP) | 28,32 % (PP-FORO) | 32,95 % (PP-FORO) | 16,32 % (PP-FORO) | 21,31 % (PP-FORO) | 33,39 % (PP) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 23,66 % (PODEMOS) | 26,66 % (UNIDOS PODEMOS) | 19,67 % (UNIDAS PODEMOS) | 18,42 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,50 % (SUMAR) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,25 % (VOX) | 0,22 % (VOX) | 10,69 % (VOX) | 14,81 % (VOX) | 11,90 % (VOX) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 11,81 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 9,41 % (PCE) | 14,01 % (PCE) | 6,99 % (PCE) | 8,74 % (IU) | 17,35 % (IU) | 17,64 % (IU) | 18,21 % (IU) | 12,16 % (IU) | 9,07 % (IU-BA) | 7,87 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 14,38 % (IU-IX) | 9,01 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,07 % (C's) | Sin candidatura propia | 12,95 % (C's) | 12,04 % (C's) | 16,50 % (Cs) | 6,82 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| UCD | 31,13 % (UCD) | 31,37 % (UCD) | 2,61 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 4,65 % (CDS) | 13,99 % (CDS) | 12,27 % (CDS) | 3,67 % (CDS) | 0,21 % (UC) | 0,09 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos