Eleiciones al Congresu · 2023
Soto del Barco
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33069.
- Más votada: PSOE
- Participación: 73,20 %
- Puestu 20 de 78 en participación
- 2469 votantes de 3373 nel censu
En Soto del Barco, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 945 votos (38,76 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 835 votos (34,25 %). La diferencia ente dambes foi de 110 votos (4,51 puntos).
La participación foi del 73,20 %: votaron 2469 de 3373 electores del censu. Son 2,06 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 28 votos en blanco (1,15 % de los votos válidos) y 31 votos nulos (1,26 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Soto del Barco, PP obtuvo 1,37 puntos menos; PSOE, 4,38 puntos más; SUMAR, 2,01 puntos menos, y VOX, 0,50 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 945 | 38,76 % | +4,38 | |
| PP | 835 | 34,25 % | -1,37 | |
| SUMAR | 314 | 12,88 % | -2,01 | |
| VOX | 292 | 11,98 % | -0,50 | |
| PACMA | 6 | 0,25 % | -0,26 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 6 | 0,25 % | -0,13 | |
| FO | 4 | 0,16 % | -0,04 | |
| PUM+J | 4 | 0,16 % | +0,04 | |
| PCTE | 4 | 0,16 % | -0,10 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Soto del Barco
- 1977PSOE · 35,4 %Participación: 79,1 %
- 1979PSOE · 38,3 %Participación: —
- 1982PSOE · 52,2 %Participación: 81,4 %
- 1986PSOE · 54,0 %Participación: 74,7 %
- 1989PSOE · 54,5 %Participación: 74,6 %
- 1993PSOE · 54,3 %Participación: 80,9 %
- 1996PSOE · 54,0 %Participación: 81,4 %
- 2000PSOE-PROGR. · 50,9 %Participación: 76,3 %
- 2004PSOE · 51,0 %Participación: 81,7 %
- 2008PSOE · 52,3 %Participación: 78,3 %
- 2011PP · 40,2 %Participación: 72,4 %
- 2015PP-FORO · 32,2 %Participación: 73,6 %
- 2016PP-FORO · 37,3 %Participación: 69,6 %
- Abr. 2019PSOE · 39,5 %Participación: 74,8 %
- Pay. 2019PSOE · 39,7 %Participación: 66,6 %
- 2023PSOE · 38,8 %Participación: 73,2 %
Porcentaxe de votos en Soto del Barco
- PSOE
- AP / CP / PP
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- VOX
- Foro
- PCE / IU
- UCD
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 35,38 % (PSOE) | 38,33 % (PSOE) | 52,20 % (PSOE) | 54,01 % (PSOE) | 54,47 % (PSOE) | 54,28 % (PSOE) | 54,03 % (PSOE) | 50,93 % (PSOE-PROGR.) | 50,98 % (PSOE) | 52,25 % (PSOE) | 36,04 % (PSOE) | 29,91 % (PSOE) | 29,29 % (PSOE) | 39,48 % (PSOE) | 39,71 % (PSOE) | 38,76 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 20,03 % (AP) | 8,71 % (CD) | 33,94 % (AP-PDP) | 31,32 % (AP-PDP-PL) | 28,36 % (PP) | 34,19 % (PP) | 36,54 % (PP) | 39,21 % (PP) | 40,51 % (PP) | 39,33 % (PP) | 40,20 % (PP) | 32,21 % (PP-FORO) | 37,32 % (PP-FORO) | 18,24 % (PP-FORO) | 22,01 % (PP-FORO) | 34,25 % (PP) |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 12,88 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 19,41 % (PODEMOS) | 20,79 % (UNIDOS PODEMOS) | 14,05 % (UNIDAS PODEMOS) | 12,60 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,27 % (VOX) | 0,25 % (VOX) | 10,82 % (VOX) | 16,63 % (VOX) | 11,98 % (VOX) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,74 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 9,14 % (PCE) | 11,59 % (PCE) | 5,17 % (PCE) | 3,58 % (IU) | 7,88 % (IU) | 7,21 % (IU) | 7,47 % (IU) | 4,03 % (IU) | 5,38 % (IU-BA) | 5,91 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 9,63 % (IU-IX) | 6,44 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| UCD | 24,67 % (UCD) | 34,16 % (UCD) | 4,77 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 9,92 % (C's) | 9,87 % (C's) | 13,98 % (Cs) | 4,21 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 1,68 % (CDS) | 7,27 % (CDS) | 5,78 % (CDS) | 2,02 % (CDS) | 0,13 % (UC) | 0,21 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos