Eleiciones al Congresu · 2023

Laviana

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33032.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 71,25 %
  • Puestu 38 de 78 en participación
  • 7575 votantes de 10.631 nel censu
Laviana, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Laviana, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 3143 votos (42,46 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 1887 votos (25,49 %). La diferencia ente dambes foi de 1256 votos (16,97 puntos).

La participación foi del 71,25 %: votaron 7575 de 10.631 electores del censu. Son 0,11 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 79 votos en blanco (1,07 % de los votos válidos) y 173 votos nulos (2,28 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Laviana, PP obtuvo 10,13 puntos menos; PSOE, 8,08 puntos más; SUMAR, 2,96 puntos más, y VOX, 1,15 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Laviana
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE314342,46 %+8,08
PP188725,49 %-10,13
SUMAR132117,85 %+2,96
VOX83911,33 %-1,15
PCTE360,49 %+0,23
ASTURIAS EXISTE EV270,36 %-0,02
FO240,32 %+0,12
PACMA190,26 %-0,25
PUM+J160,22 %+0,10
RECORTES CERO100,14 %+0,04
PUEDE10,01 %-0,03

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Laviana

Evolución en Laviana

  1. 1977PSOE · 41,3 %Participación: 80,9 %
  2. 1979PSOE · 44,3 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 52,6 %Participación: 78,6 %
  4. 1986PSOE · 41,2 %Participación: 71,6 %
  5. 1989PSOE · 36,6 %Participación: 74,0 %
  6. 1993PSOE · 42,0 %Participación: 80,7 %
  7. 1996PSOE · 43,5 %Participación: 80,7 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 41,4 %Participación: 71,6 %
  9. 2004PSOE · 45,4 %Participación: 75,4 %
  10. 2008PSOE · 49,7 %Participación: 74,5 %
  11. 2011PSOE · 32,5 %Participación: 71,5 %
  12. 2015PSOE · 31,8 %Participación: 70,5 %
  13. 2016PSOE · 33,3 %Participación: 66,6 %
  14. Abr. 2019PSOE · 42,2 %Participación: 72,4 %
  15. Pay. 2019PSOE · 43,0 %Participación: 63,8 %
  16. 2023PSOE · 42,5 %Participación: 71,3 %

Porcentaxe de votos en Laviana

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 41,34 %PSOE, 1979: 44,30 %PSOE, 1982: 52,62 %PSOE, 1986: 41,15 %PSOE, 1989: 36,57 %PSOE, 1993: 41,98 %PSOE, 1996: 43,50 %PSOE-PROGR., 2000: 41,37 %PSOE, 2004: 45,44 %PSOE, 2008: 49,71 %PSOE, 2011: 32,46 %PSOE, 2015: 31,77 %PSOE, 2016: 33,28 %PSOE, abril de 2019: 42,15 %PSOE, payares de 2019: 42,98 %PSOE, 2023: 42,46 %AP, 1977: 8,87 %CD, 1979: 3,57 %AP-PDP, 1982: 18,19 %AP-PDP-PL, 1986: 20,63 %PP, 1989: 16,31 %PP, 1993: 25,85 %PP, 1996: 30,03 %PP, 2000: 37,43 %PP, 2004: 35,67 %PP, 2008: 33,15 %PP, 2011: 29,91 %PP-FORO, 2015: 21,46 %PP-FORO, 2016: 26,28 %PP-FORO, abril de 2019: 12,86 %PP-FORO, payares de 2019: 15,25 %PP, 2023: 25,49 %PODEMOS, 2015: 19,45 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 28,43 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 20,28 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 18,74 %SUMAR, 2023: 17,85 %PCE, 1977: 22,38 %PCE, 1979: 26,49 %PCE, 1982: 21,12 %IU, 1986: 22,17 %IU, 1989: 28,27 %IU, 1993: 25,42 %IU, 1996: 24,01 %IU, 2000: 15,42 %IU-BA, 2004: 15,36 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 13,90 %IU-IX, 2011: 19,81 %IU-UPeC-IAS, 2015: 15,65 %FAC, 2011: 12,55 %VOX, 2015: 0,26 %VOX, 2016: 0,24 %VOX, abril de 2019: 8,45 %VOX, payares de 2019: 13,67 %VOX, 2023: 11,33 %C's, 2008: 0,03 %C's, 2015: 8,71 %C's, 2016: 8,64 %Cs, abril de 2019: 12,21 %Cs, payares de 2019: 4,72 %UCD, 1977: 17,56 %UCD, 1979: 18,16 %UCD, 1982: 3,53 %CDS, 1982: 2,34 %CDS, 1986: 12,37 %CDS, 1989: 15,74 %CDS, 1993: 3,46 %UC, 1996: 0,13 %UC-CDS, 2000: 0,06 %UNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASFACCsUCDUC-CDSPSOE 42,5 %PP 25,5 %SUMAR 17,9 %VOX 11,3 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Laviana
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE41,34 % (PSOE)44,30 % (PSOE)52,62 % (PSOE)41,15 % (PSOE)36,57 % (PSOE)41,98 % (PSOE)43,50 % (PSOE)41,37 % (PSOE-PROGR.)45,44 % (PSOE)49,71 % (PSOE)32,46 % (PSOE)31,77 % (PSOE)33,28 % (PSOE)42,15 % (PSOE)42,98 % (PSOE)42,46 % (PSOE)
AP / CP / PP8,87 % (AP)3,57 % (CD)18,19 % (AP-PDP)20,63 % (AP-PDP-PL)16,31 % (PP)25,85 % (PP)30,03 % (PP)37,43 % (PP)35,67 % (PP)33,15 % (PP)29,91 % (PP)21,46 % (PP-FORO)26,28 % (PP-FORO)12,86 % (PP-FORO)15,25 % (PP-FORO)25,49 % (PP)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia19,45 % (PODEMOS)28,43 % (UNIDOS PODEMOS)20,28 % (UNIDAS PODEMOS)18,74 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia17,85 % (SUMAR)
PCE / IU22,38 % (PCE)26,49 % (PCE)21,12 % (PCE)22,17 % (IU)28,27 % (IU)25,42 % (IU)24,01 % (IU)15,42 % (IU)15,36 % (IU-BA)13,90 % (IU-B.A-LOS VERDES)19,81 % (IU-IX)15,65 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,55 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,26 % (VOX)0,24 % (VOX)8,45 % (VOX)13,67 % (VOX)11,33 % (VOX)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,03 % (C's)Sin candidatura propia8,71 % (C's)8,64 % (C's)12,21 % (Cs)4,72 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD17,56 % (UCD)18,16 % (UCD)3,53 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,34 % (CDS)12,37 % (CDS)15,74 % (CDS)3,46 % (CDS)0,13 % (UC)0,06 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos