Eleiciones al Congresu · 2023

Quirós

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33053.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 66,73 %
  • Puestu 69 de 78 en participación
  • 702 votantes de 1052 nel censu
Quirós, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Quirós, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 246 votos (35,70 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 182 votos (26,42 %). La diferencia ente dambes foi de 64 votos (9,28 puntos).

La participación foi del 66,73 %: votaron 702 de 1052 electores del censu. Son 4,41 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 8 votos en blanco (1,16 % de los votos válidos) y 13 votos nulos (1,85 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Quirós, PP obtuvo 9,20 puntos menos; PSOE, 1,32 puntos más; SUMAR, 2,96 puntos más, y VOX, 3,19 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Quirós
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE24635,70 %+1,32
PP18226,42 %-9,20
SUMAR12317,85 %+2,96
VOX10815,67 %+3,19
PACMA60,87 %+0,36
RECORTES CERO50,73 %+0,63
ASTURIAS EXISTE EV50,73 %+0,35
PCTE40,58 %+0,32
FO10,15 %-0,05
PUM+J10,15 %+0,03
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Quirós

Evolución en Quirós

  1. 1977PSOE · 38,1 %Participación: 49,0 %
  2. 1979PSOE · 34,7 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 50,0 %Participación: 47,8 %
  4. 1986PSOE · 48,2 %Participación: 69,3 %
  5. 1989PSOE · 46,1 %Participación: 66,7 %
  6. 1993PSOE · 45,6 %Participación: 74,1 %
  7. 1996PSOE · 49,2 %Participación: 74,0 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 48,5 %Participación: 68,2 %
  9. 2004PSOE · 51,6 %Participación: 73,0 %
  10. 2008PSOE · 56,7 %Participación: 73,5 %
  11. 2011PSOE · 44,4 %Participación: 67,7 %
  12. 2015PSOE · 42,6 %Participación: 66,6 %
  13. 2016PSOE · 39,9 %Participación: 65,0 %
  14. Abr. 2019PSOE · 44,7 %Participación: 68,4 %
  15. Pay. 2019PSOE · 44,2 %Participación: 55,8 %
  16. 2023PSOE · 35,7 %Participación: 66,7 %

Porcentaxe de votos en Quirós

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 38,06 %PSOE, 1979: 34,67 %PSOE, 1982: 49,96 %PSOE, 1986: 48,16 %PSOE, 1989: 46,10 %PSOE, 1993: 45,58 %PSOE, 1996: 49,18 %PSOE-PROGR., 2000: 48,46 %PSOE, 2004: 51,61 %PSOE, 2008: 56,73 %PSOE, 2011: 44,39 %PSOE, 2015: 42,61 %PSOE, 2016: 39,89 %PSOE, abril de 2019: 44,72 %PSOE, payares de 2019: 44,24 %PSOE, 2023: 35,70 %AP, 1977: 18,42 %CD, 1979: 6,28 %AP-PDP, 1982: 22,84 %AP-PDP-PL, 1986: 23,90 %PP, 1989: 24,01 %PP, 1993: 27,83 %PP, 1996: 27,94 %PP, 2000: 33,69 %PP, 2004: 28,01 %PP, 2008: 27,74 %PP, 2011: 20,84 %PP-FORO, 2015: 18,04 %PP-FORO, 2016: 24,73 %PP-FORO, abril de 2019: 13,44 %PP-FORO, payares de 2019: 17,20 %PP, 2023: 26,42 %SUMAR, 2023: 17,85 %PODEMOS, 2015: 16,86 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 25,14 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 19,75 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 17,20 %VOX, 2015: 0,26 %VOX, 2016: 0,41 %VOX, abril de 2019: 11,80 %VOX, payares de 2019: 13,86 %VOX, 2023: 15,67 %PCE, 1977: 17,99 %PCE, 1979: 27,30 %PCE, 1982: 16,38 %IU, 1986: 15,31 %IU, 1989: 21,63 %IU, 1993: 23,19 %IU, 1996: 21,07 %IU, 2000: 14,11 %IU-BA, 2004: 18,57 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 13,46 %IU-IX, 2011: 18,37 %IU-UPeC-IAS, 2015: 14,38 %FAC, 2011: 11,96 %UCD, 1977: 16,49 %UCD, 1979: 25,20 %UCD, 1982: 7,34 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 4,97 %C's, 2016: 7,79 %Cs, abril de 2019: 6,72 %Cs, payares de 2019: 3,34 %CDS, 1982: 1,13 %CDS, 1986: 6,89 %CDS, 1989: 5,13 %CDS, 1993: 1,87 %UC, 1996: 0,00 %UC-CDS, 2000: 0,29 %UNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASFACUCDCsUC-CDSPSOE 35,7 %PP 26,4 %SUMAR 17,9 %VOX 15,7 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Quirós
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE38,06 % (PSOE)34,67 % (PSOE)49,96 % (PSOE)48,16 % (PSOE)46,10 % (PSOE)45,58 % (PSOE)49,18 % (PSOE)48,46 % (PSOE-PROGR.)51,61 % (PSOE)56,73 % (PSOE)44,39 % (PSOE)42,61 % (PSOE)39,89 % (PSOE)44,72 % (PSOE)44,24 % (PSOE)35,70 % (PSOE)
AP / CP / PP18,42 % (AP)6,28 % (CD)22,84 % (AP-PDP)23,90 % (AP-PDP-PL)24,01 % (PP)27,83 % (PP)27,94 % (PP)33,69 % (PP)28,01 % (PP)27,74 % (PP)20,84 % (PP)18,04 % (PP-FORO)24,73 % (PP-FORO)13,44 % (PP-FORO)17,20 % (PP-FORO)26,42 % (PP)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia17,85 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia16,86 % (PODEMOS)25,14 % (UNIDOS PODEMOS)19,75 % (UNIDAS PODEMOS)17,20 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,26 % (VOX)0,41 % (VOX)11,80 % (VOX)13,86 % (VOX)15,67 % (VOX)
PCE / IU17,99 % (PCE)27,30 % (PCE)16,38 % (PCE)15,31 % (IU)21,63 % (IU)23,19 % (IU)21,07 % (IU)14,11 % (IU)18,57 % (IU-BA)13,46 % (IU-B.A-LOS VERDES)18,37 % (IU-IX)14,38 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,96 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD16,49 % (UCD)25,20 % (UCD)7,34 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia4,97 % (C's)7,79 % (C's)6,72 % (Cs)3,34 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia1,13 % (CDS)6,89 % (CDS)5,13 % (CDS)1,87 % (CDS)0,00 % (UC)0,29 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos