Eleiciones al Congresu · 2023

Villayón

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33077.

  • Más votada: PP
  • Participación: 72,40 %
  • Puestu 28 de 78 en participación
  • 732 votantes de 1011 nel censu
Villayón, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Villayón, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 396 votos (54,47 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 229 votos (31,50 %). La diferencia ente dambes foi de 167 votos (22,97 puntos).

La participación foi del 72,40 %: votaron 732 de 1011 electores del censu. Son 1,26 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 6 votos en blanco (0,83 % de los votos válidos) y 5 votos nulos (0,68 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Villayón, PP obtuvo 18,85 puntos más; PSOE, 2,88 puntos menos; SUMAR, 10,76 puntos menos, y VOX, 4,50 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Villayón
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP39654,47 %+18,85
PSOE22931,50 %-2,88
VOX587,98 %-4,50
SUMAR304,13 %-10,76
ASTURIAS EXISTE EV40,55 %+0,17
PUM+J20,28 %+0,16
FO10,14 %-0,06
PCTE10,14 %-0,12
PACMA00,00 %-0,51
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Villayón

Evolución en Villayón

  1. 1977UCD · 66,1 %Participación: 55,0 %
  2. 1979UCD · 71,3 %Participación: —
  3. 1982UCD · 33,4 %Participación: 60,8 %
  4. 1986PSOE · 45,0 %Participación: 54,4 %
  5. 1989PP · 37,2 %Participación: 72,9 %
  6. 1993PP · 54,8 %Participación: 71,1 %
  7. 1996PP · 54,1 %Participación: 75,0 %
  8. 2000PP · 62,1 %Participación: 70,6 %
  9. 2004PP · 59,9 %Participación: 73,2 %
  10. 2008PP · 56,0 %Participación: 73,1 %
  11. 2011PP · 55,8 %Participación: 69,4 %
  12. 2015PP-FORO · 56,0 %Participación: 69,6 %
  13. 2016PP-FORO · 60,0 %Participación: 68,0 %
  14. Abr. 2019PP-FORO · 43,5 %Participación: 69,1 %
  15. Pay. 2019PP-FORO · 47,4 %Participación: 62,7 %
  16. 2023PP · 54,5 %Participación: 72,4 %

Porcentaxe de votos en Villayón

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %80 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 18,30 %CD, 1979: 5,79 %AP-PDP, 1982: 31,84 %AP-PDP-PL, 1986: 32,80 %PP, 1989: 37,15 %PP, 1993: 54,80 %PP, 1996: 54,12 %PP, 2000: 62,13 %PP, 2004: 59,93 %PP, 2008: 55,97 %PP, 2011: 55,75 %PP-FORO, 2015: 55,95 %PP-FORO, 2016: 60,02 %PP-FORO, abril de 2019: 43,50 %PP-FORO, payares de 2019: 47,44 %PP, 2023: 54,47 %UCD, 1977: 66,05 %UCD, 1979: 71,29 %UCD, 1982: 33,42 %PSOE, 1977: 5,75 %PSOE, 1979: 12,55 %PSOE, 1982: 27,76 %PSOE, 1986: 44,98 %PSOE, 1989: 35,73 %PSOE, 1993: 33,51 %PSOE, 1996: 38,77 %PSOE-PROGR., 2000: 30,90 %PSOE, 2004: 35,12 %PSOE, 2008: 38,95 %PSOE, 2011: 22,99 %PSOE, 2015: 24,05 %PSOE, 2016: 23,39 %PSOE, abril de 2019: 33,51 %PSOE, payares de 2019: 35,14 %PSOE, 2023: 31,50 %FAC, 2011: 11,92 %VOX, 2015: 0,12 %VOX, 2016: 0,00 %VOX, abril de 2019: 5,12 %VOX, payares de 2019: 8,49 %VOX, 2023: 7,98 %PODEMOS, 2015: 8,21 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 9,78 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 6,83 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 4,54 %PCE, 1977: 1,77 %PCE, 1979: 4,15 %PCE, 1982: 0,50 %IU, 1986: 2,78 %IU, 1989: 3,63 %IU, 1993: 4,69 %IU, 1996: 4,27 %IU, 2000: 2,38 %IU-BA, 2004: 3,77 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 3,20 %IU-IX, 2011: 6,87 %IU-UPeC-IAS, 2015: 3,45 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 5,24 %C's, 2016: 5,07 %Cs, abril de 2019: 10,38 %Cs, payares de 2019: 3,07 %CDS, 1982: 2,33 %CDS, 1986: 16,13 %CDS, 1989: 22,35 %CDS, 1993: 5,61 %UC, 1996: 1,12 %UC-CDS, 2000: 0,08 %UCDFACUNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASCsUC-CDSPP 54,5 %PSOE 31,5 %VOX 8,0 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Villayón
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP18,30 % (AP)5,79 % (CD)31,84 % (AP-PDP)32,80 % (AP-PDP-PL)37,15 % (PP)54,80 % (PP)54,12 % (PP)62,13 % (PP)59,93 % (PP)55,97 % (PP)55,75 % (PP)55,95 % (PP-FORO)60,02 % (PP-FORO)43,50 % (PP-FORO)47,44 % (PP-FORO)54,47 % (PP)
UCD66,05 % (UCD)71,29 % (UCD)33,42 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
PSOE5,75 % (PSOE)12,55 % (PSOE)27,76 % (PSOE)44,98 % (PSOE)35,73 % (PSOE)33,51 % (PSOE)38,77 % (PSOE)30,90 % (PSOE-PROGR.)35,12 % (PSOE)38,95 % (PSOE)22,99 % (PSOE)24,05 % (PSOE)23,39 % (PSOE)33,51 % (PSOE)35,14 % (PSOE)31,50 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,92 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,12 % (VOX)0,00 % (VOX)5,12 % (VOX)8,49 % (VOX)7,98 % (VOX)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia8,21 % (PODEMOS)9,78 % (UNIDOS PODEMOS)6,83 % (UNIDAS PODEMOS)4,54 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
PCE / IU1,77 % (PCE)4,15 % (PCE)0,50 % (PCE)2,78 % (IU)3,63 % (IU)4,69 % (IU)4,27 % (IU)2,38 % (IU)3,77 % (IU-BA)3,20 % (IU-B.A-LOS VERDES)6,87 % (IU-IX)3,45 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia5,24 % (C's)5,07 % (C's)10,38 % (Cs)3,07 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,33 % (CDS)16,13 % (CDS)22,35 % (CDS)5,61 % (CDS)1,12 % (UC)0,08 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos