Eleiciones al Congresu · 2023
San Tirso de Abres
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33063.
- Más votada: PP
- Participación: 74,03 %
- Puestu 16 de 78 en participación
- 268 votantes de 362 nel censu
En San Tirso de Abres, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 132 votos (49,62 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 88 votos (33,08 %). La diferencia ente dambes foi de 44 votos (16,54 puntos).
La participación foi del 74,03 %: votaron 268 de 362 electores del censu. Son 2,89 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 3 votos en blanco (1,13 % de los votos válidos) y 2 votos nulos (0,75 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en San Tirso de Abres, PP obtuvo 14,00 puntos más; PSOE, 1,30 puntos menos; SUMAR, 4,74 puntos menos, y VOX, 6,84 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PP | 132 | 49,62 % | +14,00 | |
| PSOE | 88 | 33,08 % | -1,30 | |
| SUMAR | 27 | 10,15 % | -4,74 | |
| VOX | 15 | 5,64 % | -6,84 | |
| PCTE | 1 | 0,38 % | +0,12 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PACMA | 0 | 0,00 % | -0,51 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 0 | 0,00 % | -0,38 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de San Tirso de Abres
- Cambéu
En 2023, la candidatura más votada en San Tirso de Abres foi PP. Nes eleiciones anteriores, les de payares de 2019, fuera PSOE.
- PP
En 2023, San Tirso de Abres foi el tercer conceyu con mayor porcentaxe de votos de PP: 49,6 % (35,6 % nel conxuntu de los residentes).
- VOX
En 2023, San Tirso de Abres foi el tercer conceyu con menor porcentaxe de votos de VOX: 5,6 % (12,5 % nel conxuntu de los residentes).
Evolución en San Tirso de Abres
- 1977UCD · 62,7 %Participación: 52,6 %
- 1979UCD · 61,0 %Participación: —
- 1982PSOE · 53,7 %Participación: 59,8 %
- 1986PSOE · 55,4 %Participación: 49,7 %
- 1989PSOE · 62,5 %Participación: 59,8 %
- 1993PSOE · 48,9 %Participación: 67,6 %
- 1996PSOE · 53,0 %Participación: 73,8 %
- 2000PP · 51,7 %Participación: 72,8 %
- 2004PP · 52,1 %Participación: 81,6 %
- 2008PP · 50,6 %Participación: 80,5 %
- 2011PP · 54,3 %Participación: 78,6 %
- 2015PP-FORO · 54,3 %Participación: 78,8 %
- 2016PP-FORO · 54,7 %Participación: 77,1 %
- Abr. 2019PP-FORO · 40,3 %Participación: 75,9 %
- Pay. 2019PSOE · 43,5 %Participación: 71,7 %
- 2023PP · 49,6 %Participación: 74,0 %
Porcentaxe de votos en San Tirso de Abres
- AP / CP / PP
- PSOE
- UCD
- SUMAR
- Unidos / Unidas Podemos
- VOX
- Ciudadanos
- PCE / IU
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP / CP / PP | 10,11 % (AP) | 7,18 % (CD) | 21,04 % (AP-PDP) | 26,14 % (AP-PDP-PL) | 20,99 % (PP) | 43,76 % (PP) | 44,04 % (PP) | 51,65 % (PP) | 52,13 % (PP) | 50,62 % (PP) | 54,27 % (PP) | 54,29 % (PP-FORO) | 54,72 % (PP-FORO) | 40,28 % (PP-FORO) | 33,71 % (PP-FORO) | 49,62 % (PP) |
| PSOE | 13,26 % (PSOE) | 28,47 % (PSOE) | 53,71 % (PSOE) | 55,40 % (PSOE) | 62,47 % (PSOE) | 48,94 % (PSOE) | 52,98 % (PSOE) | 45,52 % (PSOE-PROGR.) | 45,84 % (PSOE) | 46,90 % (PSOE) | 31,68 % (PSOE) | 31,29 % (PSOE) | 27,99 % (PSOE) | 39,22 % (PSOE) | 43,45 % (PSOE) | 33,08 % (PSOE) |
| UCD | 62,70 % (UCD) | 61,00 % (UCD) | 17,08 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 10,15 % (SUMAR) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 6,75 % (PODEMOS) | 9,75 % (UNIDOS PODEMOS) | 6,71 % (UNIDAS PODEMOS) | 7,12 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 6,36 % (VOX) | 8,99 % (VOX) | 5,64 % (VOX) |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 3,68 % (C's) | 5,97 % (C's) | 5,65 % (Cs) | 3,37 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 2,47 % (PCE) | 0,24 % (PCE) | 0,25 % (PCE) | 1,14 % (IU) | 2,96 % (IU) | 3,53 % (IU) | 2,29 % (IU) | 1,65 % (IU) | 0,90 % (IU-BA) | 0,74 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 5,51 % (IU-IX) | 3,07 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 5,94 % (CDS) | 14,49 % (CDS) | 11,36 % (CDS) | 1,88 % (CDS) | 0,00 % (UC) | 0,00 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos