Eleiciones al Congresu · 2023
Villanueva de Oscos
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33075.
- Más votada: PSOE
- Participación: 62,01 %
- Puestu 77 de 78 en participación
- 142 votantes de 229 nel censu
En Villanueva de Oscos, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 66 votos (47,83 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 50 votos (36,23 %). La diferencia ente dambes foi de 16 votos (11,60 puntos).
La participación foi del 62,01 %: votaron 142 de 229 electores del censu. Son 9,13 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 2 votos en blanco (1,45 % de los votos válidos) y 4 votos nulos (2,82 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Villanueva de Oscos, PP obtuvo 0,61 puntos más; PSOE, 13,45 puntos más; SUMAR, 4,02 puntos menos, y VOX, 8,86 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 66 | 47,83 % | +13,45 | |
| PP | 50 | 36,23 % | +0,61 | |
| SUMAR | 15 | 10,87 % | -4,02 | |
| VOX | 5 | 3,62 % | -8,86 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PACMA | 0 | 0,00 % | -0,51 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PCTE | 0 | 0,00 % | -0,26 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 0 | 0,00 % | -0,38 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Curiosidaes de Villanueva de Oscos
- Participación
En 2023, Villanueva de Oscos foi el segundu conceyu con menos participación d’Asturies: 62,0 %, frente al 71,1 % del conxuntu de los residentes.
- PSOE
En 2023, Villanueva de Oscos foi el tercer conceyu con mayor porcentaxe de votos de PSOE: 47,8 % (34,4 % nel conxuntu de los residentes).
- VOX
En 2023, Villanueva de Oscos foi el conceyu con menor porcentaxe de votos de VOX: 3,6 % (12,5 % nel conxuntu de los residentes).
- Votu nulu
En 2023, Villanueva de Oscos foi el tercer conceyu con más votu nulu: 4 votos, el 2,8 % de los votantes.
Evolución en Villanueva de Oscos
- 1977PSOE · 50,0 %Participación: 48,2 %
- 1979UCD · 80,3 %Participación: —
- 1982UCD · 48,5 %Participación: 53,2 %
- 1986PSOE · 45,3 %Participación: 48,9 %
- 1989PSOE · 50,4 %Participación: 62,0 %
- 1993PSOE · 54,2 %Participación: 68,9 %
- 1996PSOE · 51,6 %Participación: 74,2 %
- 2000PP · 50,2 %Participación: 66,5 %
- 2004PP · 52,4 %Participación: 75,6 %
- 2008PSOE · 56,7 %Participación: 73,4 %
- 2011PSOE · 40,0 %Participación: 62,6 %
- 2015PSOE · 37,4 %Participación: 58,6 %
- 2016PP-FORO · 38,6 %Participación: 56,8 %
- Abr. 2019PSOE · 50,4 %Participación: 54,9 %
- Pay. 2019PSOE · 50,0 %Participación: 51,2 %
- 2023PSOE · 47,8 %Participación: 62,0 %
Porcentaxe de votos en Villanueva de Oscos
- UCD
- PSOE
- AP / CP / PP
- SUMAR
- Foro
- Unidos / Unidas Podemos
- PCE / IU
- Ciudadanos
- VOX
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UCD | 3,85 % (UCD) | 80,28 % (UCD) | 48,47 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PSOE | 50,00 % (PSOE) | 12,39 % (PSOE) | 25,76 % (PSOE) | 45,33 % (PSOE) | 50,37 % (PSOE) | 54,18 % (PSOE) | 51,59 % (PSOE) | 46,47 % (PSOE-PROGR.) | 38,66 % (PSOE) | 56,69 % (PSOE) | 40,00 % (PSOE) | 37,42 % (PSOE) | 36,60 % (PSOE) | 50,37 % (PSOE) | 50,00 % (PSOE) | 47,83 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 10,68 % (AP) | 1,83 % (CD) | 13,10 % (AP-PDP) | 19,56 % (AP-PDP-PL) | 15,07 % (PP) | 29,45 % (PP) | 41,70 % (PP) | 50,21 % (PP) | 52,42 % (PP) | 39,37 % (PP) | 38,95 % (PP) | 32,26 % (PP-FORO) | 38,56 % (PP-FORO) | 24,44 % (PP-FORO) | 22,95 % (PP-FORO) | 36,23 % (PP) |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 10,87 % (SUMAR) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 10,53 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 14,19 % (PODEMOS) | 17,65 % (UNIDOS PODEMOS) | 9,63 % (UNIDAS PODEMOS) | 9,84 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 2,56 % (PCE) | 1,83 % (PCE) | 0,44 % (PCE) | 2,67 % (IU) | 1,84 % (IU) | 2,55 % (IU) | 4,59 % (IU) | 0,83 % (IU) | 8,55 % (IU-BA) | 2,76 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 8,42 % (IU-IX) | 5,81 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 7,10 % (C's) | 5,23 % (C's) | 8,89 % (Cs) | 5,74 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 5,93 % (VOX) | 7,38 % (VOX) | 3,62 % (VOX) |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 8,73 % (CDS) | 25,33 % (CDS) | 29,78 % (CDS) | 11,64 % (CDS) | 0,00 % (UC) | 0,00 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos