Eleiciones al Congresu · 2023

Noreña

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33042.

  • Más votada: PP
  • Participación: 74,30 %
  • Puestu 14 de 78 en participación
  • 3120 votantes de 4199 nel censu
Noreña, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Noreña, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 1155 votos (37,34 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 959 votos (31,01 %). La diferencia ente dambes foi de 196 votos (6,33 puntos).

La participación foi del 74,30 %: votaron 3120 de 4199 electores del censu. Son 3,16 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 34 votos en blanco (1,10 % de los votos válidos) y 27 votos nulos (0,87 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Noreña, PP obtuvo 1,72 puntos más; PSOE, 3,37 puntos menos; SUMAR, 1,31 puntos más, y VOX, 0,16 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Noreña
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP115537,34 %+1,72
PSOE95931,01 %-3,37
SUMAR50116,20 %+1,31
VOX39112,64 %+0,16
PACMA210,68 %+0,17
ASTURIAS EXISTE EV120,39 %+0,01
PCTE80,26 %0,00
FO70,23 %+0,03
PUM+J40,13 %+0,01
RECORTES CERO10,03 %-0,07
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Noreña

Evolución en Noreña

  1. 1977UCD · 28,9 %Participación: 82,9 %
  2. 1979PSOE · 36,1 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 48,0 %Participación: 80,1 %
  4. 1986PSOE · 41,2 %Participación: 74,3 %
  5. 1989PSOE · 35,2 %Participación: 74,0 %
  6. 1993PP · 45,0 %Participación: 81,0 %
  7. 1996PP · 46,9 %Participación: 79,5 %
  8. 2000PP · 50,5 %Participación: 73,2 %
  9. 2004PP · 47,4 %Participación: 76,9 %
  10. 2008PP · 45,2 %Participación: 76,1 %
  11. 2011PP · 40,4 %Participación: 71,5 %
  12. 2015PP-FORO · 30,9 %Participación: 73,3 %
  13. 2016PP-FORO · 36,4 %Participación: 69,4 %
  14. Abr. 2019PSOE · 30,6 %Participación: 73,9 %
  15. Pay. 2019PSOE · 30,7 %Participación: 67,6 %
  16. 2023PP · 37,3 %Participación: 74,3 %

Porcentaxe de votos en Noreña

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 18,06 %CD, 1979: 10,78 %AP-PDP, 1982: 35,89 %AP-PDP-PL, 1986: 33,77 %PP, 1989: 33,43 %PP, 1993: 44,97 %PP, 1996: 46,92 %PP, 2000: 50,45 %PP, 2004: 47,42 %PP, 2008: 45,19 %PP, 2011: 40,41 %PP-FORO, 2015: 30,91 %PP-FORO, 2016: 36,36 %PP-FORO, abril de 2019: 17,72 %PP-FORO, payares de 2019: 23,76 %PP, 2023: 37,34 %PSOE, 1977: 25,62 %PSOE, 1979: 36,07 %PSOE, 1982: 48,02 %PSOE, 1986: 41,23 %PSOE, 1989: 35,18 %PSOE, 1993: 31,83 %PSOE, 1996: 34,72 %PSOE-PROGR., 2000: 30,29 %PSOE, 2004: 39,62 %PSOE, 2008: 41,39 %PSOE, 2011: 27,40 %PSOE, 2015: 21,41 %PSOE, 2016: 22,29 %PSOE, abril de 2019: 30,55 %PSOE, payares de 2019: 30,65 %PSOE, 2023: 31,01 %SUMAR, 2023: 16,20 %PODEMOS, 2015: 20,80 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 23,87 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 16,37 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 15,98 %VOX, 2015: 0,38 %VOX, 2016: 0,37 %VOX, abril de 2019: 11,25 %VOX, payares de 2019: 16,69 %VOX, 2023: 12,64 %FAC, 2011: 11,58 %PCE, 1977: 8,13 %PCE, 1979: 9,45 %PCE, 1982: 4,83 %IU, 1986: 8,35 %IU, 1989: 13,39 %IU, 1993: 14,53 %IU, 1996: 14,28 %IU, 2000: 11,03 %IU-BA, 2004: 8,07 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 7,41 %IU-IX, 2011: 11,67 %IU-UPeC-IAS, 2015: 7,97 %C's, 2008: 0,24 %C's, 2015: 15,46 %C's, 2016: 13,70 %Cs, abril de 2019: 19,98 %Cs, payares de 2019: 7,95 %UCD, 1977: 28,86 %UCD, 1979: 33,87 %UCD, 1982: 4,21 %CDS, 1982: 4,83 %CDS, 1986: 13,26 %CDS, 1989: 14,16 %CDS, 1993: 4,65 %UC, 1996: 0,77 %UC-CDS, 2000: 0,04 %UNIDAS PODEMOSFACIU-UPeC-IASCsUCDUC-CDSPP 37,3 %PSOE 31,0 %SUMAR 16,2 %VOX 12,6 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Noreña
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP18,06 % (AP)10,78 % (CD)35,89 % (AP-PDP)33,77 % (AP-PDP-PL)33,43 % (PP)44,97 % (PP)46,92 % (PP)50,45 % (PP)47,42 % (PP)45,19 % (PP)40,41 % (PP)30,91 % (PP-FORO)36,36 % (PP-FORO)17,72 % (PP-FORO)23,76 % (PP-FORO)37,34 % (PP)
PSOE25,62 % (PSOE)36,07 % (PSOE)48,02 % (PSOE)41,23 % (PSOE)35,18 % (PSOE)31,83 % (PSOE)34,72 % (PSOE)30,29 % (PSOE-PROGR.)39,62 % (PSOE)41,39 % (PSOE)27,40 % (PSOE)21,41 % (PSOE)22,29 % (PSOE)30,55 % (PSOE)30,65 % (PSOE)31,01 % (PSOE)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia16,20 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia20,80 % (PODEMOS)23,87 % (UNIDOS PODEMOS)16,37 % (UNIDAS PODEMOS)15,98 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,38 % (VOX)0,37 % (VOX)11,25 % (VOX)16,69 % (VOX)12,64 % (VOX)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia11,58 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
PCE / IU8,13 % (PCE)9,45 % (PCE)4,83 % (PCE)8,35 % (IU)13,39 % (IU)14,53 % (IU)14,28 % (IU)11,03 % (IU)8,07 % (IU-BA)7,41 % (IU-B.A-LOS VERDES)11,67 % (IU-IX)7,97 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,24 % (C's)Sin candidatura propia15,46 % (C's)13,70 % (C's)19,98 % (Cs)7,95 % (Cs)Sin candidatura propia
UCD28,86 % (UCD)33,87 % (UCD)4,21 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia4,83 % (CDS)13,26 % (CDS)14,16 % (CDS)4,65 % (CDS)0,77 % (UC)0,04 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos