Eleiciones al Congresu · 2023

Amieva

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33003.

  • Más votada: PP
  • Participación: 66,67 %
  • Puestu 70 de 78 en participación
  • 368 votantes de 552 nel censu
Amieva, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Amieva, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 135 votos (36,89 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 127 votos (34,70 %). La diferencia ente dambes foi de 8 votos (2,19 puntos).

La participación foi del 66,67 %: votaron 368 de 552 electores del censu. Son 4,47 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 3 votos en blanco (0,82 % de los votos válidos) y 2 votos nulos (0,54 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Amieva, PP obtuvo 1,27 puntos más; PSOE, 0,32 puntos más; SUMAR, 8,61 puntos menos, y VOX, 8,01 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Amieva
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP13536,89 %+1,27
PSOE12734,70 %+0,32
VOX7520,49 %+8,01
SUMAR236,28 %-8,61
PCTE10,27 %+0,01
PUEDE10,27 %+0,23
ASTURIAS EXISTE EV10,27 %-0,11
FO00,00 %-0,20
PUM+J00,00 %-0,12
PACMA00,00 %-0,51
RECORTES CERO00,00 %-0,10

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Amieva

Evolución en Amieva

  1. 1977UCD · 45,5 %Participación: 65,7 %
  2. 1979UCD · 57,8 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 48,3 %Participación: 67,1 %
  4. 1986PSOE · 56,0 %Participación: 58,7 %
  5. 1989PSOE · 61,3 %Participación: 63,2 %
  6. 1993PSOE · 57,4 %Participación: 70,7 %
  7. 1996PSOE · 58,0 %Participación: 72,1 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 48,8 %Participación: 72,0 %
  9. 2004PSOE · 55,5 %Participación: 70,1 %
  10. 2008PSOE · 50,9 %Participación: 73,0 %
  11. 2011PP · 37,4 %Participación: 64,5 %
  12. 2015PP-FORO · 38,3 %Participación: 58,4 %
  13. 2016PP-FORO · 43,8 %Participación: 55,0 %
  14. Abr. 2019PSOE · 36,9 %Participación: 61,0 %
  15. Pay. 2019PSOE · 35,3 %Participación: 53,4 %
  16. 2023PP · 36,9 %Participación: 66,7 %

Porcentaxe de votos en Amieva

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 20,42 %CD, 1979: 5,02 %AP-PDP, 1982: 26,41 %AP-PDP-PL, 1986: 29,43 %PP, 1989: 24,96 %PP, 1993: 25,84 %PP, 1996: 34,62 %PP, 2000: 44,58 %PP, 2004: 38,11 %PP, 2008: 43,14 %PP, 2011: 37,37 %PP-FORO, 2015: 38,34 %PP-FORO, 2016: 43,75 %PP-FORO, abril de 2019: 27,10 %PP-FORO, payares de 2019: 27,13 %PP, 2023: 36,89 %PSOE, 1977: 14,97 %PSOE, 1979: 26,49 %PSOE, 1982: 48,31 %PSOE, 1986: 56,02 %PSOE, 1989: 61,32 %PSOE, 1993: 57,42 %PSOE, 1996: 58,01 %PSOE-PROGR., 2000: 48,81 %PSOE, 2004: 55,54 %PSOE, 2008: 50,90 %PSOE, 2011: 32,70 %PSOE, 2015: 32,38 %PSOE, 2016: 32,39 %PSOE, abril de 2019: 36,86 %PSOE, payares de 2019: 35,33 %PSOE, 2023: 34,70 %VOX, 2015: 0,26 %VOX, 2016: 0,28 %VOX, abril de 2019: 14,91 %VOX, payares de 2019: 24,92 %VOX, 2023: 20,49 %FAC, 2011: 20,17 %UCD, 1977: 45,45 %UCD, 1979: 57,84 %UCD, 1982: 17,09 %SUMAR, 2023: 6,28 %PODEMOS, 2015: 14,51 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 14,20 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 8,67 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 5,68 %PCE, 1977: 4,48 %PCE, 1979: 8,78 %PCE, 1982: 2,82 %IU, 1986: 3,85 %IU, 1989: 5,79 %IU, 1993: 8,13 %IU, 1996: 4,17 %IU, 2000: 4,07 %IU-BA, 2004: 5,26 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 4,51 %IU-IX, 2011: 6,16 %IU-UPeC-IAS, 2015: 5,18 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 6,74 %C's, 2016: 4,55 %Cs, abril de 2019: 9,49 %Cs, payares de 2019: 4,73 %CDS, 1982: 1,41 %CDS, 1986: 7,19 %CDS, 1989: 5,29 %CDS, 1993: 2,07 %UC, 1996: 0,64 %UC-CDS, 2000: 0,00 %FACUCDUNIDAS PODEMOSIU-UPeC-IASCsUC-CDSPP 36,9 %PSOE 34,7 %VOX 20,5 %SUMAR 6,3 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Amieva
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP20,42 % (AP)5,02 % (CD)26,41 % (AP-PDP)29,43 % (AP-PDP-PL)24,96 % (PP)25,84 % (PP)34,62 % (PP)44,58 % (PP)38,11 % (PP)43,14 % (PP)37,37 % (PP)38,34 % (PP-FORO)43,75 % (PP-FORO)27,10 % (PP-FORO)27,13 % (PP-FORO)36,89 % (PP)
PSOE14,97 % (PSOE)26,49 % (PSOE)48,31 % (PSOE)56,02 % (PSOE)61,32 % (PSOE)57,42 % (PSOE)58,01 % (PSOE)48,81 % (PSOE-PROGR.)55,54 % (PSOE)50,90 % (PSOE)32,70 % (PSOE)32,38 % (PSOE)32,39 % (PSOE)36,86 % (PSOE)35,33 % (PSOE)34,70 % (PSOE)
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,26 % (VOX)0,28 % (VOX)14,91 % (VOX)24,92 % (VOX)20,49 % (VOX)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia20,17 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD45,45 % (UCD)57,84 % (UCD)17,09 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia6,28 % (SUMAR)
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia14,51 % (PODEMOS)14,20 % (UNIDOS PODEMOS)8,67 % (UNIDAS PODEMOS)5,68 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
PCE / IU4,48 % (PCE)8,78 % (PCE)2,82 % (PCE)3,85 % (IU)5,79 % (IU)8,13 % (IU)4,17 % (IU)4,07 % (IU)5,26 % (IU-BA)4,51 % (IU-B.A-LOS VERDES)6,16 % (IU-IX)5,18 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia6,74 % (C's)4,55 % (C's)9,49 % (Cs)4,73 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia1,41 % (CDS)7,19 % (CDS)5,29 % (CDS)2,07 % (CDS)0,64 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos