Eleiciones al Congresu · 2023
Proaza
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33052.
- Más votada: PSOE
- Participación: 67,67 %
- Puestu 63 de 78 en participación
- 448 votantes de 662 nel censu
En Proaza, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 196 votos (44,65 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 145 votos (33,03 %). La diferencia ente dambes foi de 51 votos (11,62 puntos).
La participación foi del 67,67 %: votaron 448 de 662 electores del censu. Son 3,47 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 4 votos en blanco (0,91 % de los votos válidos) y 9 votos nulos (2,01 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Proaza, PP obtuvo 2,59 puntos menos; PSOE, 10,27 puntos más; SUMAR, 5,55 puntos menos, y VOX, 0,86 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 196 | 44,65 % | +10,27 | |
| PP | 145 | 33,03 % | -2,59 | |
| VOX | 51 | 11,62 % | -0,86 | |
| SUMAR | 41 | 9,34 % | -5,55 | |
| PCTE | 1 | 0,23 % | -0,03 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 1 | 0,23 % | -0,15 | |
| FO | 0 | 0,00 % | -0,20 | |
| PUM+J | 0 | 0,00 % | -0,12 | |
| PACMA | 0 | 0,00 % | -0,51 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Proaza
- 1977AP · 31,5 %Participación: 62,2 %
- 1979UCD · 49,5 %Participación: —
- 1982PSOE · 48,3 %Participación: 67,7 %
- 1986PSOE · 52,2 %Participación: 73,3 %
- 1989PSOE · 55,6 %Participación: 72,8 %
- 1993PSOE · 52,5 %Participación: 77,8 %
- 1996PSOE · 49,1 %Participación: 70,7 %
- 2000PSOE-PROGR. · 39,6 %Participación: 72,7 %
- 2004PSOE · 51,3 %Participación: 71,3 %
- 2008PSOE · 56,0 %Participación: 75,7 %
- 2011PSOE · 42,3 %Participación: 69,4 %
- 2015PSOE · 40,5 %Participación: 71,1 %
- 2016PSOE · 41,3 %Participación: 67,3 %
- Abr. 2019PSOE · 47,8 %Participación: 73,9 %
- Pay. 2019PSOE · 49,3 %Participación: 61,4 %
- 2023PSOE · 44,7 %Participación: 67,7 %
Porcentaxe de votos en Proaza
- PSOE
- AP / CP / PP
- Foro
- VOX
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- UCD
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 20,96 % (PSOE) | 23,96 % (PSOE) | 48,26 % (PSOE) | 52,18 % (PSOE) | 55,57 % (PSOE) | 52,50 % (PSOE) | 49,13 % (PSOE) | 39,64 % (PSOE-PROGR.) | 51,27 % (PSOE) | 56,01 % (PSOE) | 42,28 % (PSOE) | 40,47 % (PSOE) | 41,29 % (PSOE) | 47,76 % (PSOE) | 49,28 % (PSOE) | 44,65 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 31,50 % (AP) | 4,85 % (CD) | 35,19 % (AP-PDP) | 30,52 % (AP-PDP-PL) | 30,25 % (PP) | 35,28 % (PP) | 39,18 % (PP) | 34,42 % (PP) | 40,04 % (PP) | 36,27 % (PP) | 30,69 % (PP) | 27,24 % (PP-FORO) | 32,57 % (PP-FORO) | 15,40 % (PP-FORO) | 20,67 % (PP-FORO) | 33,03 % (PP) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 15,06 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (VOX) | 0,00 % (VOX) | 12,67 % (VOX) | 13,46 % (VOX) | 11,62 % (VOX) |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 16,34 % (PODEMOS) | 14,11 % (UNIDOS PODEMOS) | 13,06 % (UNIDAS PODEMOS) | 10,82 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,34 % (SUMAR) |
| UCD | 24,94 % (UCD) | 49,53 % (UCD) | 6,12 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 9,37 % (PCE) | 16,29 % (PCE) | 5,42 % (PCE) | 6,05 % (IU) | 7,09 % (IU) | 8,89 % (IU) | 10,43 % (IU) | 6,85 % (IU) | 6,52 % (IU-BA) | 5,75 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 8,69 % (IU-IX) | 4,86 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,00 % (C's) | Sin candidatura propia | 9,73 % (C's) | 10,17 % (C's) | 9,75 % (Cs) | 3,37 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 2,50 % (CDS) | 7,74 % (CDS) | 4,63 % (CDS) | 1,81 % (CDS) | 0,00 % (UC) | 0,16 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos