Eleiciones al Congresu · 2023
Castropol
Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33017.
- Más votada: PSOE
- Participación: 71,19 %
- Puestu 39 de 78 en participación
- 2036 votantes de 2860 nel censu
En Castropol, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 817 votos (40,59 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 777 votos (38,60 %). La diferencia ente dambes foi de 40 votos (1,99 puntos).
La participación foi del 71,19 %: votaron 2036 de 2860 electores del censu. Son 0,05 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).
Hebo 27 votos en blanco (1,34 % de los votos válidos) y 23 votos nulos (1,13 % de los votantes).
Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Castropol, PP obtuvo 2,98 puntos más; PSOE, 6,21 puntos más; SUMAR, 5,30 puntos menos, y VOX, 3,54 puntos menos.
Resultaos per candidatura
| Candidatura | Votos | % válidos | Gráficu | Dif. con Asturies |
|---|---|---|---|---|
| PSOE | 817 | 40,59 % | +6,21 | |
| PP | 777 | 38,60 % | +2,98 | |
| SUMAR | 193 | 9,59 % | -5,30 | |
| VOX | 180 | 8,94 % | -3,54 | |
| ASTURIAS EXISTE EV | 9 | 0,45 % | +0,07 | |
| FO | 4 | 0,20 % | 0,00 | |
| PCTE | 3 | 0,15 % | -0,11 | |
| PACMA | 2 | 0,10 % | -0,41 | |
| PUM+J | 1 | 0,05 % | -0,07 | |
| RECORTES CERO | 0 | 0,00 % | -0,10 | |
| PUEDE | 0 | 0,00 % | -0,04 |
Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).
Evolución en Castropol
- 1977UCD · 55,0 %Participación: 62,2 %
- 1979UCD · 53,4 %Participación: —
- 1982PSOE · 47,1 %Participación: 63,7 %
- 1986PSOE · 54,5 %Participación: 61,2 %
- 1989PSOE · 54,8 %Participación: 60,4 %
- 1993PSOE · 46,5 %Participación: 69,4 %
- 1996PSOE · 47,9 %Participación: 72,3 %
- 2000PP · 51,7 %Participación: 69,0 %
- 2004PSOE · 47,9 %Participación: 74,9 %
- 2008PSOE · 51,1 %Participación: 74,8 %
- 2011PP · 45,4 %Participación: 72,3 %
- 2015PP-FORO · 36,6 %Participación: 69,2 %
- 2016PP-FORO · 40,4 %Participación: 66,6 %
- Abr. 2019PSOE · 39,9 %Participación: 69,9 %
- Pay. 2019PSOE · 39,9 %Participación: 60,2 %
- 2023PSOE · 40,6 %Participación: 71,2 %
Porcentaxe de votos en Castropol
- PSOE
- AP / CP / PP
- UCD
- Unidos / Unidas Podemos
- SUMAR
- VOX
- Foro
- PCE / IU
- Ciudadanos
- CDS
Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.
Ver los datos en tabla
| Partíu | 1977 | 1979 | 1982 | 1986 | 1989 | 1993 | 1996 | 2000 | 2004 | 2008 | 2011 | 2015 | 2016 | Abr. 2019 | Pay. 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSOE | 21,46 % (PSOE) | 28,13 % (PSOE) | 47,08 % (PSOE) | 54,51 % (PSOE) | 54,76 % (PSOE) | 46,50 % (PSOE) | 47,87 % (PSOE) | 38,49 % (PSOE-PROGR.) | 47,88 % (PSOE) | 51,13 % (PSOE) | 35,70 % (PSOE) | 31,34 % (PSOE) | 31,29 % (PSOE) | 39,89 % (PSOE) | 39,88 % (PSOE) | 40,59 % (PSOE) |
| AP / CP / PP | 6,91 % (AP) | 6,52 % (CD) | 25,51 % (AP-PDP) | 24,50 % (AP-PDP-PL) | 23,04 % (PP) | 38,99 % (PP) | 42,88 % (PP) | 51,72 % (PP) | 46,72 % (PP) | 42,27 % (PP) | 45,40 % (PP) | 36,59 % (PP-FORO) | 40,42 % (PP-FORO) | 25,36 % (PP-FORO) | 25,74 % (PP-FORO) | 38,60 % (PP) |
| UCD | 54,97 % (UCD) | 53,41 % (UCD) | 18,07 % (UCD) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Unidos / Unidas Podemos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 17,30 % (PODEMOS) | 17,00 % (UNIDOS PODEMOS) | 12,78 % (UNIDAS PODEMOS) | 12,50 % (UNIDAS PODEMOS) | Sin candidatura propia |
| SUMAR | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 9,59 % (SUMAR) |
| VOX | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,14 % (VOX) | 0,10 % (VOX) | 9,43 % (VOX) | 12,78 % (VOX) | 8,94 % (VOX) |
| Foro | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 7,79 % (FAC) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| PCE / IU | 1,52 % (PCE) | 4,79 % (PCE) | 1,17 % (PCE) | 2,82 % (IU) | 7,39 % (IU) | 8,61 % (IU) | 7,37 % (IU) | 4,42 % (IU) | 2,76 % (IU-BA) | 4,04 % (IU-B.A-LOS VERDES) | 7,40 % (IU-IX) | 4,23 % (IU-UPeC-IAS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
| Ciudadanos | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 0,08 % (C's) | Sin candidatura propia | 7,78 % (C's) | 8,16 % (C's) | 10,01 % (Cs) | 3,90 % (Cs) | Sin candidatura propia |
| CDS | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | 5,96 % (CDS) | 14,18 % (CDS) | 11,37 % (CDS) | 3,74 % (CDS) | 0,17 % (UC) | 0,19 % (UC-CDS) | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia | Sin candidatura propia |
L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos