Eleiciones al Congresu · 2023

Vegadeo

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33074.

  • Más votada: PP
  • Participación: 70,73 %
  • Puestu 42 de 78 en participación
  • 2288 votantes de 3235 nel censu
Vegadeo, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Vegadeo, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 941 votos (41,77 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 846 votos (37,55 %). La diferencia ente dambes foi de 95 votos (4,22 puntos).

La participación foi del 70,73 %: votaron 2288 de 3235 electores del censu. Son 0,41 puntos per debaxo de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 30 votos en blanco (1,33 % de los votos válidos) y 35 votos nulos (1,53 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Vegadeo, PP obtuvo 6,15 puntos más; PSOE, 3,17 puntos más; SUMAR, 6,28 puntos menos, y VOX, 2,80 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Vegadeo
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP94141,77 %+6,15
PSOE84637,55 %+3,17
VOX2189,68 %-2,80
SUMAR1948,61 %-6,28
ASTURIAS EXISTE EV90,40 %+0,02
PACMA70,31 %-0,20
FO30,13 %-0,07
PUM+J20,09 %-0,03
PCTE20,09 %-0,17
RECORTES CERO10,04 %-0,06
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Vegadeo

Evolución en Vegadeo

  1. 1977UCD · 56,2 %Participación: 63,1 %
  2. 1979UCD · 59,0 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 47,0 %Participación: 65,4 %
  4. 1986PSOE · 52,0 %Participación: 61,9 %
  5. 1989PSOE · 55,8 %Participación: 64,3 %
  6. 1993PSOE · 48,9 %Participación: 72,0 %
  7. 1996PSOE · 52,2 %Participación: 75,1 %
  8. 2000PP · 47,2 %Participación: 68,8 %
  9. 2004PSOE · 48,4 %Participación: 72,0 %
  10. 2008PSOE · 50,1 %Participación: 74,4 %
  11. 2011PP · 50,8 %Participación: 71,5 %
  12. 2015PP-FORO · 37,8 %Participación: 69,0 %
  13. 2016PP-FORO · 42,9 %Participación: 66,0 %
  14. Abr. 2019PSOE · 40,6 %Participación: 69,5 %
  15. Pay. 2019PSOE · 39,4 %Participación: 60,7 %
  16. 2023PP · 41,8 %Participación: 70,7 %

Porcentaxe de votos en Vegadeo

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 11,78 %CD, 1979: 5,09 %AP-PDP, 1982: 27,33 %AP-PDP-PL, 1986: 28,34 %PP, 1989: 24,29 %PP, 1993: 39,90 %PP, 1996: 41,38 %PP, 2000: 47,20 %PP, 2004: 47,33 %PP, 2008: 45,09 %PP, 2011: 50,79 %PP-FORO, 2015: 37,75 %PP-FORO, 2016: 42,88 %PP-FORO, abril de 2019: 25,23 %PP-FORO, payares de 2019: 27,80 %PP, 2023: 41,77 %PSOE, 1977: 21,11 %PSOE, 1979: 28,08 %PSOE, 1982: 47,00 %PSOE, 1986: 52,00 %PSOE, 1989: 55,80 %PSOE, 1993: 48,94 %PSOE, 1996: 52,24 %PSOE-PROGR., 2000: 46,95 %PSOE, 2004: 48,39 %PSOE, 2008: 50,11 %PSOE, 2011: 34,05 %PSOE, 2015: 34,50 %PSOE, 2016: 32,67 %PSOE, abril de 2019: 40,59 %PSOE, payares de 2019: 39,38 %PSOE, 2023: 37,55 %UCD, 1977: 56,20 %UCD, 1979: 58,95 %UCD, 1982: 12,55 %PODEMOS, 2015: 14,08 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 13,81 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 11,77 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 10,69 %VOX, 2015: 0,12 %VOX, 2016: 0,09 %VOX, abril de 2019: 7,83 %VOX, payares de 2019: 14,82 %VOX, 2023: 9,68 %SUMAR, 2023: 8,61 %FAC, 2011: 7,01 %PCE, 1977: 2,46 %PCE, 1979: 3,37 %PCE, 1982: 0,96 %IU, 1986: 2,61 %IU, 1989: 4,93 %IU, 1993: 5,56 %IU, 1996: 4,77 %IU, 2000: 2,42 %IU-BA, 2004: 2,37 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 2,49 %IU-IX, 2011: 5,25 %IU-UPeC-IAS, 2015: 3,79 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 7,21 %C's, 2016: 8,09 %Cs, abril de 2019: 11,73 %Cs, payares de 2019: 3,08 %CDS, 1982: 10,01 %CDS, 1986: 12,64 %CDS, 1989: 13,00 %CDS, 1993: 3,61 %UC, 1996: 0,06 %UC-CDS, 2000: 0,00 %UCDUNIDAS PODEMOSFACIU-UPeC-IASCsUC-CDSPP 41,8 %PSOE 37,6 %VOX 9,7 %SUMAR 8,6 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Vegadeo
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP11,78 % (AP)5,09 % (CD)27,33 % (AP-PDP)28,34 % (AP-PDP-PL)24,29 % (PP)39,90 % (PP)41,38 % (PP)47,20 % (PP)47,33 % (PP)45,09 % (PP)50,79 % (PP)37,75 % (PP-FORO)42,88 % (PP-FORO)25,23 % (PP-FORO)27,80 % (PP-FORO)41,77 % (PP)
PSOE21,11 % (PSOE)28,08 % (PSOE)47,00 % (PSOE)52,00 % (PSOE)55,80 % (PSOE)48,94 % (PSOE)52,24 % (PSOE)46,95 % (PSOE-PROGR.)48,39 % (PSOE)50,11 % (PSOE)34,05 % (PSOE)34,50 % (PSOE)32,67 % (PSOE)40,59 % (PSOE)39,38 % (PSOE)37,55 % (PSOE)
UCD56,20 % (UCD)58,95 % (UCD)12,55 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia14,08 % (PODEMOS)13,81 % (UNIDOS PODEMOS)11,77 % (UNIDAS PODEMOS)10,69 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,12 % (VOX)0,09 % (VOX)7,83 % (VOX)14,82 % (VOX)9,68 % (VOX)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia8,61 % (SUMAR)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia7,01 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
PCE / IU2,46 % (PCE)3,37 % (PCE)0,96 % (PCE)2,61 % (IU)4,93 % (IU)5,56 % (IU)4,77 % (IU)2,42 % (IU)2,37 % (IU-BA)2,49 % (IU-B.A-LOS VERDES)5,25 % (IU-IX)3,79 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia7,21 % (C's)8,09 % (C's)11,73 % (Cs)3,08 % (Cs)Sin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia10,01 % (CDS)12,64 % (CDS)13,00 % (CDS)3,61 % (CDS)0,06 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos