Eleiciones al Congresu · 2023

Muros de Nalón

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33039.

  • Más votada: PSOE
  • Participación: 75,06 %
  • Puestu 9 de 78 en participación
  • 1252 votantes de 1668 nel censu
Muros de Nalón, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Muros de Nalón, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PSOE, con 504 votos (40,74 % de los votos válidos). La segunda foi PP, con 424 votos (34,28 %). La diferencia ente dambes foi de 80 votos (6,46 puntos).

La participación foi del 75,06 %: votaron 1252 de 1668 electores del censu. Son 3,92 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 9 votos en blanco (0,73 % de los votos válidos) y 15 votos nulos (1,20 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Muros de Nalón, PP obtuvo 1,34 puntos menos; PSOE, 6,36 puntos más; SUMAR, 1,39 puntos menos, y VOX, 2,46 puntos menos.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Muros de Nalón
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PSOE50440,74 %+6,36
PP42434,28 %-1,34
SUMAR16713,50 %-1,39
VOX12410,02 %-2,46
PACMA40,32 %-0,19
ASTURIAS EXISTE EV40,32 %-0,06
PCTE10,08 %-0,18
FO00,00 %-0,20
PUM+J00,00 %-0,12
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PUEDE00,00 %-0,04

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Evolución en Muros de Nalón

  1. 1977PSOE · 33,7 %Participación: 79,7 %
  2. 1979UCD · 44,4 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 48,9 %Participación: 81,0 %
  4. 1986PSOE · 52,2 %Participación: 77,2 %
  5. 1989PSOE · 51,7 %Participación: 76,5 %
  6. 1993PSOE · 53,8 %Participación: 86,3 %
  7. 1996PSOE · 51,6 %Participación: 84,8 %
  8. 2000PSOE-PROGR. · 49,3 %Participación: 80,4 %
  9. 2004PSOE · 50,8 %Participación: 81,0 %
  10. 2008PSOE · 51,8 %Participación: 79,9 %
  11. 2011PSOE · 36,9 %Participación: 77,1 %
  12. 2015PSOE · 33,3 %Participación: 75,5 %
  13. 2016PP-FORO · 34,0 %Participación: 73,9 %
  14. Abr. 2019PSOE · 40,6 %Participación: 76,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 41,9 %Participación: 67,9 %
  16. 2023PSOE · 40,7 %Participación: 75,1 %

Porcentaxe de votos en Muros de Nalón

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023PSOE, 1977: 33,73 %PSOE, 1979: 33,43 %PSOE, 1982: 48,91 %PSOE, 1986: 52,16 %PSOE, 1989: 51,69 %PSOE, 1993: 53,83 %PSOE, 1996: 51,60 %PSOE-PROGR., 2000: 49,28 %PSOE, 2004: 50,76 %PSOE, 2008: 51,80 %PSOE, 2011: 36,85 %PSOE, 2015: 33,28 %PSOE, 2016: 32,09 %PSOE, abril de 2019: 40,55 %PSOE, payares de 2019: 41,89 %PSOE, 2023: 40,74 %AP, 1977: 22,95 %CD, 1979: 5,82 %AP-PDP, 1982: 37,80 %AP-PDP-PL, 1986: 31,38 %PP, 1989: 29,14 %PP, 1993: 33,84 %PP, 1996: 38,58 %PP, 2000: 42,24 %PP, 2004: 41,99 %PP, 2008: 38,78 %PP, 2011: 33,51 %PP-FORO, 2015: 28,67 %PP-FORO, 2016: 34,00 %PP-FORO, abril de 2019: 16,57 %PP-FORO, payares de 2019: 21,08 %PP, 2023: 34,28 %SUMAR, 2023: 13,50 %FAC, 2011: 12,96 %PODEMOS, 2015: 18,43 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 21,75 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 15,85 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 12,25 %VOX, 2015: 0,00 %VOX, 2016: 0,08 %VOX, abril de 2019: 9,17 %VOX, payares de 2019: 14,50 %VOX, 2023: 10,02 %C's, 2008: 0,21 %C's, 2015: 11,12 %C's, 2016: 9,35 %Cs, abril de 2019: 16,09 %Cs, payares de 2019: 6,67 %PCE, 1977: 3,93 %PCE, 1979: 8,65 %PCE, 1982: 4,29 %IU, 1986: 4,65 %IU, 1989: 6,87 %IU, 1993: 7,03 %IU, 1996: 7,36 %IU, 2000: 5,23 %IU-BA, 2004: 5,14 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 5,94 %IU-IX, 2011: 12,28 %IU-UPeC-IAS, 2015: 6,51 %UCD, 1977: 29,31 %UCD, 1979: 44,35 %UCD, 1982: 4,34 %CDS, 1982: 2,70 %CDS, 1986: 8,53 %CDS, 1989: 9,33 %CDS, 1993: 2,92 %UC, 1996: 0,16 %UC-CDS, 2000: 0,00 %FACUNIDAS PODEMOSCsIU-UPeC-IASUCDUC-CDSPSOE 40,7 %PP 34,3 %SUMAR 13,5 %VOX 10,0 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Muros de Nalón
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
PSOE33,73 % (PSOE)33,43 % (PSOE)48,91 % (PSOE)52,16 % (PSOE)51,69 % (PSOE)53,83 % (PSOE)51,60 % (PSOE)49,28 % (PSOE-PROGR.)50,76 % (PSOE)51,80 % (PSOE)36,85 % (PSOE)33,28 % (PSOE)32,09 % (PSOE)40,55 % (PSOE)41,89 % (PSOE)40,74 % (PSOE)
AP / CP / PP22,95 % (AP)5,82 % (CD)37,80 % (AP-PDP)31,38 % (AP-PDP-PL)29,14 % (PP)33,84 % (PP)38,58 % (PP)42,24 % (PP)41,99 % (PP)38,78 % (PP)33,51 % (PP)28,67 % (PP-FORO)34,00 % (PP-FORO)16,57 % (PP-FORO)21,08 % (PP-FORO)34,28 % (PP)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia13,50 % (SUMAR)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia12,96 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia18,43 % (PODEMOS)21,75 % (UNIDOS PODEMOS)15,85 % (UNIDAS PODEMOS)12,25 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (VOX)0,08 % (VOX)9,17 % (VOX)14,50 % (VOX)10,02 % (VOX)
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,21 % (C's)Sin candidatura propia11,12 % (C's)9,35 % (C's)16,09 % (Cs)6,67 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU3,93 % (PCE)8,65 % (PCE)4,29 % (PCE)4,65 % (IU)6,87 % (IU)7,03 % (IU)7,36 % (IU)5,23 % (IU)5,14 % (IU-BA)5,94 % (IU-B.A-LOS VERDES)12,28 % (IU-IX)6,51 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
UCD29,31 % (UCD)44,35 % (UCD)4,34 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia2,70 % (CDS)8,53 % (CDS)9,33 % (CDS)2,92 % (CDS)0,16 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos