Eleiciones al Congresu · 2023

Sariego

Eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023. Códigu INE 33065.

  • Más votada: PP
  • Participación: 71,79 %
  • Puestu 35 de 78 en participación
  • 789 votantes de 1099 nel censu
Sariego, n’Asturies. Llendes municipales: © Instituto Geográfico Nacional (CC BY 4.0), per es-atlas.

En Sariego, la candidatura más votada nes eleiciones al Congresu del 23 de xunetu de 2023 foi PP, con 301 votos (38,89 % de los votos válidos). La segunda foi PSOE, con 218 votos (28,17 %). La diferencia ente dambes foi de 83 votos (10,72 puntos).

La participación foi del 71,79 %: votaron 789 de 1099 electores del censu. Son 0,65 puntos per enriba de la participación del conxuntu de los residentes n’Asturies (71,14 %).

Hebo 13 votos en blanco (1,68 % de los votos válidos) y 15 votos nulos (1,90 % de los votantes).

Comparáu col conxuntu de los residentes n’Asturies, ente les candidatures qu’obtuvieron escañu na circunscripción, en Sariego, PP obtuvo 3,27 puntos más; PSOE, 6,21 puntos menos; SUMAR, 0,23 puntos más, y VOX, 2,89 puntos más.

Resultaos per candidatura

Votos y porcentaxe sobre votos válidos en Sariego
CandidaturaVotos% válidosGráficuDif. con Asturies
PP30138,89 %+3,27
PSOE21828,17 %-6,21
VOX11915,37 %+2,89
SUMAR11715,12 %+0,23
PACMA40,52 %+0,01
FO10,13 %-0,07
PUM+J10,13 %+0,01
RECORTES CERO00,00 %-0,10
PCTE00,00 %-0,26
PUEDE00,00 %-0,04
ASTURIAS EXISTE EV00,00 %-0,38

Barres de 0 a 100 %. La marca vertical y «Dif. con Asturies» refiérense al resultáu de cada candidatura nel conxuntu de los residentes n’Asturies (suma de los 78 conceyos, ensin el votu del estranxeru).

Curiosidaes de Sariego

Evolución en Sariego

  1. 1977UCD · 50,5 %Participación: 75,8 %
  2. 1979UCD · 51,1 %Participación: —
  3. 1982PSOE · 47,8 %Participación: 72,2 %
  4. 1986PSOE · 38,6 %Participación: 64,4 %
  5. 1989PSOE · 36,1 %Participación: 61,8 %
  6. 1993PP · 44,2 %Participación: 76,7 %
  7. 1996PP · 47,2 %Participación: 78,8 %
  8. 2000PP · 44,9 %Participación: 71,8 %
  9. 2004PP · 51,7 %Participación: 75,1 %
  10. 2008PP · 48,7 %Participación: 74,2 %
  11. 2011PP · 41,2 %Participación: 68,8 %
  12. 2015PP-FORO · 38,5 %Participación: 67,5 %
  13. 2016PP-FORO · 43,2 %Participación: 65,5 %
  14. Abr. 2019PSOE · 26,1 %Participación: 70,2 %
  15. Pay. 2019PSOE · 29,2 %Participación: 62,2 %
  16. 2023PP · 38,9 %Participación: 71,8 %

Porcentaxe de votos en Sariego

0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr.2019Pay.20192023AP, 1977: 17,52 %CD, 1979: 6,87 %AP-PDP, 1982: 34,51 %AP-PDP-PL, 1986: 34,52 %PP, 1989: 35,00 %PP, 1993: 44,24 %PP, 1996: 47,24 %PP, 2000: 44,91 %PP, 2004: 51,73 %PP, 2008: 48,66 %PP, 2011: 41,20 %PP-FORO, 2015: 38,51 %PP-FORO, 2016: 43,20 %PP-FORO, abril de 2019: 21,98 %PP-FORO, payares de 2019: 26,18 %PP, 2023: 38,89 %PSOE, 1977: 18,77 %PSOE, 1979: 26,29 %PSOE, 1982: 47,84 %PSOE, 1986: 38,56 %PSOE, 1989: 36,05 %PSOE, 1993: 37,87 %PSOE, 1996: 37,36 %PSOE-PROGR., 2000: 29,26 %PSOE, 2004: 37,90 %PSOE, 2008: 41,42 %PSOE, 2011: 22,19 %PSOE, 2015: 20,00 %PSOE, 2016: 21,32 %PSOE, abril de 2019: 26,14 %PSOE, payares de 2019: 29,22 %PSOE, 2023: 28,17 %FAC, 2011: 18,11 %PODEMOS, 2015: 20,41 %UNIDOS PODEMOS, 2016: 22,02 %UNIDAS PODEMOS, abril de 2019: 19,84 %UNIDAS PODEMOS, payares de 2019: 15,98 %VOX, 2015: 0,27 %VOX, 2016: 0,14 %VOX, abril de 2019: 8,85 %VOX, payares de 2019: 16,13 %VOX, 2023: 15,37 %SUMAR, 2023: 15,12 %UCD, 1977: 50,51 %UCD, 1979: 51,12 %UCD, 1982: 11,39 %C's, 2008: 0,00 %C's, 2015: 11,35 %C's, 2016: 11,08 %Cs, abril de 2019: 18,77 %Cs, payares de 2019: 7,15 %PCE, 1977: 3,19 %PCE, 1979: 6,08 %PCE, 1982: 2,28 %IU, 1986: 5,63 %IU, 1989: 6,18 %IU, 1993: 10,10 %IU, 1996: 12,70 %IU, 2000: 3,31 %IU-BA, 2004: 6,69 %IU-B.A-LOS VERDES, 2008: 5,83 %IU-IX, 2011: 12,88 %IU-UPeC-IAS, 2015: 6,08 %CDS, 1982: 1,25 %CDS, 1986: 16,16 %CDS, 1989: 15,26 %CDS, 1993: 3,29 %UC, 1996: 0,10 %UC-CDS, 2000: 0,00 %FACUNIDAS PODEMOSUCDCsIU-UPeC-IASUC-CDSPP 38,9 %PSOE 28,2 %VOX 15,4 %SUMAR 15,1 %

Eleiciones a intervalos iguales, non a escala de tiempu. AP / CP / PP axunta AP, CD, AP-PDP y AP-PDP-PL (1977-1986), PP y PP-FORO; PCE / IU, el PCE (1977-1982) y les candidatures d’IU (1986-2015). Namás partíos que pasaron del 5 % en dalguna eleición.

Ver los datos en tabla
Porcentaxe de votos válidos en Sariego
Partíu1977197919821986198919931996200020042008201120152016Abr. 2019Pay. 20192023
AP / CP / PP17,52 % (AP)6,87 % (CD)34,51 % (AP-PDP)34,52 % (AP-PDP-PL)35,00 % (PP)44,24 % (PP)47,24 % (PP)44,91 % (PP)51,73 % (PP)48,66 % (PP)41,20 % (PP)38,51 % (PP-FORO)43,20 % (PP-FORO)21,98 % (PP-FORO)26,18 % (PP-FORO)38,89 % (PP)
PSOE18,77 % (PSOE)26,29 % (PSOE)47,84 % (PSOE)38,56 % (PSOE)36,05 % (PSOE)37,87 % (PSOE)37,36 % (PSOE)29,26 % (PSOE-PROGR.)37,90 % (PSOE)41,42 % (PSOE)22,19 % (PSOE)20,00 % (PSOE)21,32 % (PSOE)26,14 % (PSOE)29,22 % (PSOE)28,17 % (PSOE)
ForoSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia18,11 % (FAC)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
Unidos / Unidas PodemosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia20,41 % (PODEMOS)22,02 % (UNIDOS PODEMOS)19,84 % (UNIDAS PODEMOS)15,98 % (UNIDAS PODEMOS)Sin candidatura propia
VOXSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,27 % (VOX)0,14 % (VOX)8,85 % (VOX)16,13 % (VOX)15,37 % (VOX)
SUMARSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia15,12 % (SUMAR)
UCD50,51 % (UCD)51,12 % (UCD)11,39 % (UCD)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CiudadanosSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia0,00 % (C's)Sin candidatura propia11,35 % (C's)11,08 % (C's)18,77 % (Cs)7,15 % (Cs)Sin candidatura propia
PCE / IU3,19 % (PCE)6,08 % (PCE)2,28 % (PCE)5,63 % (IU)6,18 % (IU)10,10 % (IU)12,70 % (IU)3,31 % (IU)6,69 % (IU-BA)5,83 % (IU-B.A-LOS VERDES)12,88 % (IU-IX)6,08 % (IU-UPeC-IAS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia
CDSSin candidatura propiaSin candidatura propia1,25 % (CDS)16,16 % (CDS)15,26 % (CDS)3,29 % (CDS)0,10 % (UC)0,00 % (UC-CDS)Sin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propiaSin candidatura propia

L’últimu escañu · Resultáu d’Asturies y repartu d’escaños · Tolos conceyos